VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 03 Aralık 2021 16:40:12

0 Yorum

Kez Okundu.

Özel çocuklardan özel sergi

Her yıl 3 Aralık tarihinde farkındalık günü olarak etkinliklerle kutlanan Dünya Engelliler Günü’ne istinaden Erasta AVM’de Özel Eğitim Okulları ve Özel Eğitim sınıfları öğrencilerinin el emeğinden oluşan sergi düzenlendi. Düzenlenen sergiye katılım sağlayan Edirne Valisi Ekrem Canalp’in eşi Dr. Ayten Canalp yaptığı açıklamada; “Biz diyoruz ki bir yerde sevgi, dayanışma, empati varsa engelli bireylerimizde ve biz de inanç varsa aşılamayacak engel yoktur. Biz bu sergide bunu göstermek istedik. Biz onlarla birlikte engelsiz bir yaşamı el ele vererek kurmaya çalışıyoruz” dedi.

Erasta AVM’de düzenlenen Özel Eğitim Okulları ve Özel Eğitim sınıfları öğrencilerinin el emeğinden oluşan serginin açılışı bugün Edirne Valisi Ekrem Canalp’in eşi Dr. Ayten Canalp’in katılımıyla gerçekleştirildi. Sergi açılışının öncesinde sahnelenen Faika Erkurt Özel Eğitim Okulu Müzik Öğretmeni Yaşar Özel yönetiminde okul ritim grubunun gösterisi ve Şehit Öğretmen Adnan Tunca Özel Eğitim Uygulama Okulu’nun vals gösterisi büyük beğeni ve alkış aldı.

“BİZ BU SERGİDE BUNU GÖSTERMEK İSTEDİK”

Kurdele kesimini engelli çocuklarla gerçekleştiren Dr. Ayten Canalp basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Dayanışma ve çabayla el ele vererek ailelerimiz ve engelli bireylerimize engelsiz bir yaşam kurmaya çalışıyoruz. Burada herkesin tek bir hedefi var oda sosyal hayatın her alanında vatandaşlarımızı görmek. Bu sayede de çocuklarımızın aldığı donanımlı eğitimi herkese sergilemek istedik. Biz diyoruz ki bir yerde sevgi, dayanışma, empati varsa engelli bireylerimizde ve biz de inanç varsa aşılamayacak engel yoktur. Biz bu sergide bunu göstermek istedik. Biz onlarla birlikte engelsiz bir yaşamı el ele vererek kurmaya çalışıyoruz. Yine var gücümüzle çalışamaya devam edeceğiz. Bizler de bir gün engelli adayı olabiliriz” ifadelerine yer verdi.

“ENGELSİZ ŞEHİR DİZAYNI”

Edirne Belediyesi olarak engelsiz şehir dizayn etme hedefleri olduklarını bildiren Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu ise; “Edirne’de uzun yıllardır engelli bireylerle ilgili tüm STK’larla birlikte çalışıyoruz. Bu şehri bir engelsize göre dizayn edersek herkese göre dizayn edeceğimizi biliyoruz. Burada emeği geçen tüm öğrenci ve öğretmenlere teşekkür ediyorum. Çok önemli bir birikimin sonucu bu 10 yıllardır özel eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin emeği ile bu noktaya geldi. Edirne özel bir şehirdir. Edirne’de engelliler ile ilgili çok önemli projeler yapılıyor. Edirne Belediyesi’nin Engelsiz Yaşam Merkezi var. Hep hayalimdi şehirde insanların engellilerle birlikte tüm aktivitelere katıldığı, sokakta tekerlekli sandalyeleri ile engelli çocuklarımızın olduğu günlere neredeyse yaklaştık. Biz onlarla hayatı birlikte paylaşıyoruz” açıklamasını gerçekleştirdi.

Sergi açılışının ardından Dr. Ayten Canalp ve katılımcılar el emeği ürünlerden oluşturulan standları büyük bir ilgiyle gezdiler. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER