VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 10 Ekim 2019 10:28:00

0 Yorum

Kez Okundu.

Rektör’den siyasilere cevap

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş ile AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe’nin tıp fakültesi ve üniversitesi çalışmalarına yönelik yorumlarına karşılık açıklamalarda bulundu. Tabakoğlu, Geçmiş’in açıklamalarına; “Biz çalışınca bazı kurumların çalışmadığı ortaya çıkıyor ve hedef şaşırtmak için konuşmalar oluyor. Maalesef bazıları üniversiteye siyasi gözle bakıyorlar. O göz hatalı bir göz. Anlamıyorum kendisi olaydan bir haber gibi, Üniversitenin neler yaptığından haberi yok” derken Akmeşe’nin açıklamalarına yönelik; “basın açıklamasında bir dil sürçmesi yaşandığını düşünüyorum” dedi.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne gündeminde çok konuşulan iddialar ve açıklamalara yönelik gazetemiz muhabiri Bekir Tüccar’a açıklamalarda bulundu. Rektör Tabakoğlu, Derya Kuloğlu’nun paylaşımlarından Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş’in üniversite çalışmaları hakkında ki eleştirilere, AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe’nin Tıp Fakültesi hakkındaki açıklamalarına kadar pek çok konuya değindi.

KULOĞLU’NUN İDDİALARINI YANITLADI

Derya Kuloğlu’nun sosyal medyada yaptığı paylaşımları ve dikkat çeken iddialar ile alakalı açıklamalarda bulunan Tabakoğlu; “Hocamız hakkında kötü bir şey konuşmaktan imtina ediyorum. Bizim hocamız gelmiş burada hocalık yapmış saygın birisi ancak oraya atadığımız müdürle tartıştı. Odasını dağıttı, odaya girdi çiçekleri köklerinden söktü ve dişledi. Çiçekleri kitapları dağıttı. Elimizde fotoğrafları da var. Hekim olarak ve kendisiyle 3-4 defa konuşmamla birlikte anladım. Kuloğlu, 11 farklı yerden ayrılmış ve hepsinden ağır soruşturmalar geçirmiş. Kuloğlu bu sebeple bizi hedef aldı. Sanki biz yapıyoruz gibi lanse etti. paylaşımları ve iddialarına yönelik YÖK’ten bize soruşturmacı heyetler geldi ve Keşan’a gitti herkesle tek tek konuştu. 3-4 gün sürdü bu görüşmeler ve heyet bir rapor hazırladı. Ancak Kuloğlu, yazmaya devam etti. Bir öğretim üyesi Yardımcı Doçent atamalarında 25 puan alması gerekiyor. Kadın bunu tutturamadı. 25 puan alınması çok kolay bir puan ve bunu bir iki faaliyet ile alınabilecek kadar kolay ancak Kuloğlu bunu yapamadı ve görev süresini uzatmadık. Bu süreçte facebook üzerinden bir takım çirkinlikler başladı. Ben yine kızmıyorum Kuloğlu’na çünkü bir hekim olarak tahmin edebiliyorum içinde bulunduğu durumu. Kuloğlu’nun bu halini gören bir takım kişiler de bu konuyu fırsat bilip, bize silah olarak kullandı. Bu durum kadını daha kötü yaptı. Savcılığa başvuru yaptık. Bu olay asılsızdır diye. Kuloğlu paylaşım yaptıkça, birileri de bunu kullanmaya devam ediyor. Sürekli böyle yaparak Kuloğlu’nu daha da kötü hale sürüklüyorlar” dedi.

REKTÖR’DEN GEÇMİŞ’E YANIT:

“BİR KİŞİ BAŞKASI İLE UĞRAŞIYORSA DEMEK Kİ KENDİSİ İŞİNİ İYİ YAPMIYORDUR”

Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş’in “Trakya Üniversitesinin Edirne’ye katkısı yok” yönündeki açıklamalarına yanıtlayan Tabakoğlu; “Orada kullandığı kelimeleri tamamen yanlış. Tıp fakültesi hastanesi ile Üniversite’nin hastanesini karıştırmış. Bizim yüksek lisans öğrencilerimiz var. Tezler yapılıyor, pek çok çalışmalar yapılıyor. Bunların tamamı Edirne ve çevresi ile alakalı olması konusunda çalışıyoruz. Özellikle sosyal konularda Edirne ve Balkanlar odak noktamız. Çalışma yapan öğrencilerimize ve çalışanlara, ‘siz buranın öğrencisisiniz. Buranın sorunlarını çözmeye çalışacaksınız’ diye söylüyoruz. Doktora tezlerinin ve birçok tezlerinin konusu bölge ile alakalıdır. Bu çalışmalar devam ediyor ve etmeye de devam edecek. Geçmiş’in bundan haberi yok galiba. O herhalde beyaz önlüklü, üzerinde Trakya Üniversitesi yazan kişilerin şehirde dolaşarak, bir şeyler yaptığını görmek istiyor. Anlamıyorum kendisi olaydan bir haber gibi, Üniversitenin neler yaptığından haberi yok. Üniversitenin şehre hiç katkısı yok diye düşünüyor. Üniversiteyi Edirne’den çıkardığımızda büyük bir köye dönüşür. Üniversitenin 46 bin öğrencisi var, hocaları var, hastanesi var. Her yere yayılmış kurumları var. 5 bin kişi çalışıyor bu kurumda, şehrin ekonomisini üniversite yönetiyor. Öğrenciler yazın gidiyor. Sokaklar boşalıyor. Öğrenci gidiyor ve şehirde hayat bitiyor. Hizmet sektöründe ilk 500’e giren ihracatçı firma olduk. İl Genel Meclis başkanını çok tanımıyorum ancak bir kişi başkası ile uğraşıyorsa demek ki kendisi işini iyi yapmıyordur. Hayat tecrübeme dayanarak söylüyorum. Böyle olunca İl Genel Meclisi ne kadar başarılı işinde? Herkes ne yazık ki bizim yaptığımız iyi işlerden mutlu olmuyor. 3 yıl içinde olan etkinlik sayısını ikiye katladık. Üniversite iyi durumda ve daha iyiye gidiyor. Biz çalışınca bazı kurumların çalışmadığı ortaya çıkıyor ve hedef şaşırtmak için konuşmalar oluyor. Maalesef bazıları üniversiteye siyasi gözle bakıyorlar. O göz hatalı bir göz. Ankara’da halledemeyeceğimiz hiçbir iş yok çok şükür hiçbir zaman halledemeyeceğimiz bir iş çıkmadı Trakya üniversitesinde. Dediğim gibi üniversitemiz en iyi dönemini yaşıyor”

AKMEŞE’NİN AÇIKLAMALARINA YÖNELİK:

“DİL SÜRÇMESİ YAŞANDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Akmeşe’nin açıklamalarına yönelik Rektör Tabakoğlu; “Aramızda her hangi bir sıkıntı yok ancak basın açıklamasında bir dil sürçmesi yaşandığını düşünüyorum. Hepimiz insanız, yeri zamanı gelince heyecandan, yorgunluktan veya farklı sebeplerden dolayı yanlış kelimeler kullanabiliyoruz. Cevabını veremeyeceğimiz hiçbir soru yok” şeklinde konuştu. Bekir Tüccar

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER