VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 21 Eylül 2022 13:43:26

0 Yorum

Kez Okundu.

Roman Eylem Planı görüşüldü

Roman Eylem Planı toplantısı Edirne Valisi H.Kürşat Kırbıyık başkanlığında yapıldı. Toplantıda gündem maddeleri kapsamında ilk olarak eğitim alanında genel durum değerlendirilmesi yapıldı. Konu ilgili olarak Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan sunumda sayısal verilerin ortaya konulmasının ardından analiz, tespit ve çözüm önerileri masaya yatırıldı. Eğitim ile ilgili genel değerlendirmede; devam-devamsızlık durumları, nedenleri, devamsızlığın azaltılmasına yönelik yapılan çalışmalar, eğitimde başarıyı arttırma çalışmaları görüşüldü.

Toplantının ikinci kısmında ise Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından yapılan sunumda sosyal yardımlardan faydalanan ailelerle ilgili yapılan saha incelemeleri ve çalışmaları görüşüldü. Saha incelemelerinde elde edilen verilerinden yola çıkılarak yapılacak çalışmalar ve geliştirilecek projeler görüşülerek, değerlendirildi. Toplantıda bir değerlendirmede bulunan Vali  Kırbıyık; “Geçtiğimiz ay yaptığımız ilk toplantıda eylem planımızda eğitim konusunu öncelikli olarak değerlendiriyoruz demiştik. Bu kapsamda Milli Eğitim Müdürlüğümüz sayısal verilerle ilkokul ve ortaokullar bazında bir projeksiyon ortaya koydu. Bizde genel olarak tabloyu eksiği ile fazlası ile görmüş olduk. Verilere bağlı olarak başarı oranının yüksek veya düşük olduğu okullarımızla ilgili analiz yapma fırsatı buluyoruz. Bu değerlendirmelere göre birinci tespitimiz özellikle nüfus yoğun ilçelerimizde ve merkezde tek tip eğitime gidildiğini görüyoruz. İkinci olarak devamsızlık durumu karşımıza çıkıyor. Bu konunun çözümü için ev ziyaretleri, birebir veli görüşmeleri gibi çalışmaları bıkmadan usanmadan yapmamız gerekiyor. Üçüncü başlığımız eğitimin kalitesi ve sınavla öğrenci alan okullara öğrenci yerleştirme oranı arttırmamız gerekiyor” diye konuştu.

Tasarım ve beceri atölyelerinin sayısını arttırmak istediklerini belirten Vali Kırbıyık; “Tasarım ve beceri atölyelerimizi fiziki imkânı uygun olan diğer okullarımızda da yaygınlaştırmak istiyoruz. Ayrıca okullarımızda özellikle rehber öğretmen eksiği olmayacak şekilde planlama yapılmasının çok önemli olarak değerlendiriyoruz. Diğer taraftan da saha ziyaretlerini çok önemsiyoruz. Okul idarelerimizin, öğretmenlerimizin sahada daha fazla yer alması lazım. Destekleme yetiştirme kurslarına ağırlık vermemiz gerekiyor. Bununla birlikte okul öncesi eğitimi yaygınlaştırma konusunda çaba harcamamız gerekiyor. Eğitim konusuna veli profilinde de yapılacak çalışmalarla ilgili bir projeksiyon ortaya koyacağız. Bununla ilgili Ana – baba okulu adı altında seminerler düzenleyeceğiz. Bu seminerlerde çocuklarımız için eğitimin ne kadar önemli olduğu, onların hayatında yeni bir perspektif açma anlamında eğitimin ne kadar kıymetli olduğu noktasında velilerimize bilgilendirmeler yapmamız gerekiyor diye değerlendiriyoruz” dedi. Roman eylem planı toplantısı karşılıklı görüş alışverişlerinin ardından sona erdi.

Toplantıya Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık’ın yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, Mahalle Muhtarları, Roman STK Başkanları ve Dernek Başkanları katıldı. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER