VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 30 Kasım 2021 10:11:25

0 Yorum

Selimiye 40 ayda onarılacak

Mimar Sinan’ın ustalık eserim diye tanımladığı ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Selimiye Camii’nin restorasyonu dün itibariyle başlatıldı. Konuyla ilgili Selimiye Camii şadırvan önünde açıklama yapan  TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Başkanı ve Edirne AK Parti Milletvekili Fatma Aksal; “Cuma günü itibariyle ihalesini yaptık, yer teslimi yapıldı. Minarenin en ucundan şu anda bastığımız yere kadar her şey elden geçecek. Kurşun kaplamaları, minareleri, hat yazıları, hasar gören yazıları, hepsi tek tek elden geçirilecek. İnşallah 2021-2025 yılları arasını kapsayan bir dönemde Selimiye'yi tamamen elden geçireceğiz” şeklinde konuştu. Camiinin restorasyon esnasında ibadet ve ziyarete kapatılmayacağı öğrenildi.

“HER ŞEY ELDEN GEÇECEK”

Geçtiğimiz günlerde ihalesi yapılan Selimiye Camii’nin restorasyon işlemleri dün itibariyle başladı. Konuyla ilgili Selimiye Camii’nde basın açıklaması gerçekleştiren TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Başkanı ve Edirne AK Parti Milletvekili Fatma Aksal;  “Selimiye Türk İslam Mimarisinin başyapıtı. Bu başyapıtı da koruyup kollamak hepimizin görevi. Dönem dönem de restorasyon sürecinden geçti. Şimdi yine çok kapsamlı bir restorasyon çalışmasına başlıyoruz. Cuma günü itibariyle ihalesini yaptık, yer teslimi yapıldı. Minarenin en ucundan şu anda bastığımız yere kadar her şey elden geçecek. Kurşun kaplamaları, minareleri, hat yazıları, hasar gören yazıları, hepsi tek tek onarılacak. Bunlar 2021-2025 yılları arasında gerçekleşecek. Tabii ki bu süreçte de mümkün mertebe ibadete ve ziyaretçiye kapatmadan bunu yapıyoruz çünkü çok uzun bir süre ve ziyaretçilerimiz de gelmek istiyorlar. Ne Edirneli hemşerilerimizi ne de ziyaretçilerimizi mahrum bırakmak istemiyoruz ama tabii ki belli bir kısmı doğal olarak kapanmış olacak. Orijinaline uygun olarak yapılacak. Camları, kapıları her şeyiyle dünya mirasına yakışır bir şekilde restorasyonu yapmış olacağız” diyerek başlatılan restorasyon hakkında bilgi verdi.

“CUMHURBAŞKANI BİZZAT İLGİLENİYOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Selimiye Camii restorasyonuyla ilgili bizzat talimatları olduğunu bildiren Aksal; “Cumhurbaşkanımızın hem caminin restorasyonuyla hem de çevre düzenlemesi ile ilgili bir talimatı var. Sayın cumhurbaşkanımız her ikisiyle de bizzat ilgilendi. Süreci takip ediyor ve talimatı Mimar Sinan'ın ustalık eserine ve dünya mirasına yakışır bir restorasyon ve çevre düzenleme olması yönünde. Gerek işçilik anlamında, gerek malzeme anlamında hiçbir masraftan kaçınılmaması ve her şeyin en iyisiyle yapılması Cumhurbaşkanımızın talimatıdır. Bizzat her aşamasını da kendisi takip ediyor. İhale sürecinde de, daha önce de takip etti. Kendisinin istediği de Mimar Sinan'a yakışan, ecdadımıza yakışan bir restorasyon olmasıdır” şeklinde konuştu.

Aksal ayrıca, Selimiye Camii restorasyonunun Vakıflar Genel Müdürlüğü eliyle yapılan en büyük restorasyon projesi olduğunu dile getirdi. Aksal; “Çok uzun süre herhalde en büyük proje olarak kalacak” dedi.

Başlatılan çalışmaları teknik bir dille anlatan Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren ise; “25 Kasım günü sözleşmemizi imzaladık. 26 Kasım'da da yer teslimini yaptık. Yüklenici firma bugün itibariyle sahada aksiyon almaya başladı. Tabi, yapının her şeyden önce ciddi bir iskele imalat işi var. İskele kurulduktan sonra her kotuna müdahale edebilir hale geleceğiz. Burada eğer ulaştığımız kot taş ise onunla ilgili yapılacak işlemler yapılacak. Kalem işleri, çiniler var. Özellikle kubbenin çimento sıva olduğunu biliyoruz. Kubbeye dokunabilir hale geleceğiz. Statik açıdan kubbenin durumuna bakacağız, gözlemlediğimiz bir sıkıntı yok ama tam soyulduğu zaman bu anlaşılacak. Kurşun örtü kaldırılacak. Çatlak var mı, yok mu, yapısal açıdan bir sıkıntı var mı ona bakılacak. Minarelere çok ciddi iskeleler kurulacak. Taş bozulmaları, imitasyonlar, gerekirse yeni taş tamamlamaları gerçekleştirilecek. Böylece, caminin her santimetre karesine diyebileceğimiz anlamda iskelelerimizi kurup, orada hangi müdahale gerekiyorsa, bu kapsamda restorasyon yapılacak” açıklamasını yaptı.

“40 AY SÜRECEK”

Yaklaşık olarak 40 ay sürecek olan restorasyon hakkında detaylı bilgi de veren Güneren; “Şu andaki programlamamız sürecin 40 ay süreceği yönünde. 2021 yılının Mart ayına tekabül ediyor 40 ay. Projemize güveniyoruz, açıkçası. Ama sürpriz yine çıkacak şeyler olabilir. Eski eser restorasyonunda bunlar doğaldır. Dolayısıyla ben sürenin çok aşılacağını düşünmüyorum. İnşallah en kısa zamanda ibadet ve ziyarete de engel olmayacak şekilde, tüm altyapımızı hazırladık, en kısa sürede de bitirmeyi ümit ediyoruz” ifadelerini kullandı. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER