VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 16 Kasım 2021 10:52:44

0 Yorum

Sepetçi Kadınlarımız

Kızlarımıza kendi hayatlarını idame edebilecekleri eğitimi ve ekonomik özgürlüğü sağlamadığımız sürece, ulus olarak toplumsal sorunlarımız hiçbir zaman bitmez. Bizim insanımız ve insana dair her şeyimiz kıymetli ve özeldir.

Hayatın hangi aşamasında ya da neresinde durduğunuzdan çok, kızlarımız ve kadınlarımız için ne yaptığımız çok önemli. Onları üretimin içine dahil ettiğimizde bu toplumun mutlu ve huzurlu yüzü olurlar. Aslında kadın emeğini değerlendirip, ekonomik bir katma değer oluşturmak için ve kadınlarımızın kooperatifleşmesi amacıyla Edirne’mizde başta sayın Valimiz, resmi ve sivil toplum kuruluşları da dahil olmak üzere çalışmalar yapılıyor, olumlu sonuçlarını da özellikle yerel basınımızdan takip ediyoruz. Bu sorumlulukla Keşan'da da meslek edindirme kurslarında görev alan yedi öğretmen, kadınlarımızın yolunu daha çok açmak adına kooperatif kuruyor.

Öğretmenlerin çabası hız kesmeden devam ediyor. "Kadın kadının aynasıdır" bence. İşte bu kıymetli meslektaşlarım da bu kadınlarımıza ve kızlarımıza yol gösterici olup yollarını açmışlar. Özellikle ekonomik özgürlüğü olmayan, bir kalıba hapsedilmiş kadınlarımız, şehit ve gazi yakını bacılarımız, engelli gözüyle bakılan engelsiz kadınlarımızın kendi ortamlarında ürettikleri ürünler sayesinde hayatta kalıp mücadele edebilmeleri için meslek edinme kursları açarak, sonrasında ürettikleri ürünleri doğru bir şekilde satabilmek için kooperatifleşmelerinin yolunu açmak, başlı başına müthiş bir olay.

Edirne’mizin ilçesi Keşan'da bu konuda örnek bir Kooperatif var. Kooperatifin adı "KESKUP"(Keşan Sepetçi Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi) Sepetçi kadınlarımız öyle güzel şeyler üretmişler; kadınlar için şık çantalar örmüşler, yeni doğan bebekler için sepetleri örüp içini de bir güzel bebek giysileriyle dizayn etmişler ki görmeniz gerek. Evdeki dağınıklığı önlemek için giysi sepetleri, peçetelikler, yapay çiçeklerle süslemek için vazolar, nazarlıklar, kapı girişi süsleri, aplik ve avizeler de var. Üstelik bu el emeği ürünler şehir dışına da gönderiliyor. Bu ürünleri satmak için Online satış sitesi de kurmuşlar.

Ülkemizin farklı kentlerinden aldıkları siparişlerle her geçen gün daha çok üretip daha güvenli ve mutlu oluyorlar. Bir insana balık vermek değil, balık tutmayı öğretmek önemlidir. Kadınlarımız ekonomik güç elde ettikçe dimdik ayakta duracaklar ve toplumsal sorunlarımızda azalacak. Her şey hayal etmekle başlar...

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER