VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 24 Mart 2023 09:54:37

0 Yorum

Kez Okundu.

SGK çalışanlarından zam talebi

Türkiye Büro Çalışanları Sendikası (Türk Büro-Sen) Başkanı Memduh Öruş, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanları ile birlikte Edirne SGK binasının önünde bir basın açıklaması yaptı. Öruş, SGK büro çalışanlarının hakkını alamadığını ve zam beklediklerini dile getirdi.

Türk Büro-Sen Edirne Şube Başkanı Memduh Öruş, yaptığı basın açıklamasında, SGK çalışanlarının haklarını alamadığını ve artık harekete geçmelerinin gerektiğini belirtti. SGK çalışanlarını da yanına alan Öruş, yaptığı açıklamada; “2.250.000 vatandaşımızı ilgilendiren, kamuoyunda EYT olarak bilinen emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili Kanun TBMM’den geçerek kanunlaşmış olup, uygulamada kadrosu 38.000 olmasına rağmen fiilen 23.000 personel ile rutin iş yükü kamu ortalamasının üzerinde olan SGK çalışanlarıyla 2.250.000 vatandaşımıza 1-2 ayda aylık bağlanması istenmektedir” ifadelerine yer verdi.

‘ANGARYA ANAYASAMIZA GÖRE SUÇTUR’

Öruş, Türk Büro-Sen olarak devletten beklentilerini ise; “Yıllık ortalama aylık bağlama kapasitesi 400.000 olan Kurumda olması gereken personelin yaklaşık %50 eksiğiyle hizmet veren kurumda 6 yıllık işin 1-2 ayda yapılması istenilmektedir. Böyle bir iş yükünün, hiçbir karşılığı olmadan SGK çalışanlarından istenmesi,  beklenmesi Dünyanın her yerinde angaryadır. Angarya da Anayasamıza göre suçtur. Sendikamız Türk Büro-Sen bu kadar ağır iş yüküne karşın SGK çalışanları için; ‘666 sayılı KHK ile kaldırılan ikramiyelerin yeniden müktesep hak olarak düzenlenmesi, Kurum İçi Uzmanlık hakkı verilmesi, Sosyal Güvenlik Hizmetleri Sınıfı oluşturulması ve buna bağlı Sosyal Güvenlik Tazminatı ödenmesi, 666 sayılı KHK ile kaldırılan fazla mesai ücretlerinin tekrar ödenmesi” hususları Sayın Bakanımıza hazırladığımız rapor ile sunulmuştur’” şeklinde belirtti.

‘YASAL DÜZENLEMENİN İVEDİLİKLE TBMM’DEN GEÇMESİNİ BEKLİYORUZ’

Türk Büro Sen olarak her platformda çalışmalarının devam edeceğini belirten Memduh Öruş; “Sendikamız Türk Büro Sen kurulduğu günden bu güne, “bizim ilkemiz önce ülkemiz” diyen, sorumlu sendikacılığı kendine yol ve yöntem olarak belirlemiş Türkiye sevdalılarının meydana getirdiği bir sivil toplum kuruluşudur. Ancak, Sendikamız “insanı yaşat ki devlet yaşasın” ülküsüne de sıkı sıkıya inanmış bir sendikadır. Bu nedenle, SGK çalışanlarının kendilerine yüklenen iş yükünün karşılığı dahi olmayan; 3 ayda bir yapılması öngörülen ödemeye ilişkin yasal düzenlemenin ivedilikle TBMM’den geçmesini, Ayrıca yukarıda belirtmiş olduğumuz diğer taleplerimizin karşılık bulması için Türk Büro Sen olarak her platformda çalışmalarımız özveri ile devam etmektedir” şeklinde konuştu.

‘GÜN TÜRK BÜRO-SEN’E DESTEK VERME ZAMANIDIR’

Diğer sendikaların toplu sözleşme masasında etkisiz kaldığını belirten Memduh Öruş, Türk Büro-Sen için de destek beklediklerini açıkladı. Örüş; “Bugün SGK çalışanlarının özlük haklarının bu durumda olmasının sorumlusu 12 senedir Toplu Sözleşme masasında memurların ve SGK çalışanlarının haklarını aramayan yetkili ama etkisiz sendikadır. SGK çalışanlarını içinde bulundukları düşük ücret ve maaşlardan kurtaracak yer toplu sözleşme masasıdır. Bugün “pireye kızıp yorgan yakma” zamanı değildir. Gün yetkiye en yakın sendika Türk Büro Sen’e destek verme Türk Büro-Sen’i yetkili kılma zamanıdır. SGK çalışanlarının bugün de yarın da yanında olacak olan ve SGK çalışanları düştükleri durumdan kurtaracak olan Türk Büro-Sen’dir. SGK çalışanlarının mağduriyetlerinin ivedilikle giderilmesi amacıyla, haklı ve ısrarlı taleplerimizin takipçisi olacağımızı ve somut adım atılmasına yönelik görüşmelerimizin devam edeceği kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız” dedi. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER