VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 01 Ağustos 2022 19:15:45

0 Yorum

Kez Okundu.

Su baskınında ‘rögar kapağı’ detayı

Edirne’de haftasonu yağan yağmurdan dolayı birçok evi su bastı. Sabuni Mahallesi’nde ikamet eden Neslihan Çokevgin’in iki katlı evinin giriş katı da sular altında kaldı. Birçok eşyasının da ziyan olduğu evde oturan babasını AFAD ekiplerinin kurtardığını belirten Çokevgin, 70 yıldır aynı evde oturduklarını fakat ilk defa bu yağışlarda evine su bastığını söyledi. Çokevgin, asfaltlama çalışmaları esnasında üstü kapatılan rögar kapaklarının su baskınına sebep olduğunu belirtti.

Yağışlardan 3-4 gün önce yine yanlarındaki otel apartmanının bodrum katına su bastığını söyleyen Sabuni Mahallesi sakini Neslihan Çokevgin; “Yağmurdan 3-4 gün önce yanımızdaki otelin alt katı suyla doldu. Bizim evde o zaman bir şey yoktu. O zaman giderlerin tıkalı olduğunu söylemişlerdi. O sabah sokağımızdaki rögarı asfalt döküp kapatmışlar. Babam, asfalt dökenlere rögarın üstünü açmalarını söyledi, çalışanlar ise gideri yan sokağa verdiklerini söylediler. Bayır yukarı su gitmeyeceğini babam kendilerine söyledi. Daha sonra gittiler” dedi.

“BUGÜNE KADAR BÖYLE BİR ŞEY BAŞIMIZA GELMEDİ”

Haftasonu yağan yağmurun ardından ise kendi evlerini banyo giderlerinden kirli suyun bastığını belirten Çokevgin; “Akşam yağmur yağdı ve bayır yukarı olan su bir yere gitmedi önce otele sonra bizim evimize doldu. Yine akşam otelin suyunu çekmeye vidanjör geldi ne kadar çağırdıysak bizim evimize bakmadılar. Onlar giderken babam arkalarından ‘belediye nereye gidiyorsun benim evim su dolu’ diye bağırdı. Yağmur çok yağdı ama biz ne yağmurlar gördük. Bu ev 1971 yılında yapıldı. Bugüne kadar böyle bir şey başımıza gelmedi. Su evimize banyodaki giderlerden doldu, zeminden değil. Zaten çamurlu ve pis, lağım suyuydu” diye konuştu.

Olay gününün ertesi gün mahalleye gelen belediye aracının rögar kapaklarının olduğu bölgeyi tekrar açtıklarını kaydeden Çokevgin; “Biz kendimiz temizleyemedik suyu. AFAD çalışanları gelip babamı kurtardı. Biz belediye çalışanlarına seslenince vidanjör geldi suyu çekti. Su patlağı yapıldıktan sonra asfalt döktüler. Bizim daha su bağlantımız da yapılmadı. Bu araç da biraz önce geldi, rögar kapağını açıyorlar” açıklamasını yaptı.

Yaklaşık 80 senedir aynı mahallede oturan ve su baskının olduğu esnada evinde olan, AFAD ekipleri tarafından kurtarılan Bekir Çokevgin ise “Ben bu mahallede 80 senedir oturuyorum. Burada çalışma yaparlarken ‘Asfaltla kapattığınız rögarların üzerini açın’ dedim. Bana ‘Sen çok biliyorsun’ dediler. Evimde birçok eşyam vardı. Hepsi de komşularımızın yardımlarıydı. Aşağısı dize kadar su doldu. Ben evimi daha yeni yaptırmıştım. Halılarım, süpürge makinem, erzaklarım vs hepsi gitti” diyerek mağduriyetini dile getirdi. Olay yerine gelen zabıta ekipleri hasar tespit tutanağı tuttular. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER