VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 01 Temmuz 2022 12:14:11

0 Yorum

Kez Okundu.

Tarihi Kırkpınar, gelenekleriyle başladı

Edirne Sarayiçi’nde bulunan Dualı Çayır’da 661 yıldır süren gelenek Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri bugün Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’i karşılama töreniyle başladı. Karşılama töreninin ardından her yıl olduğu gibi bu yıl da Atatürk Anıtı’na çelenk takdim edildikten sonra Pehlivanlar Mezarlığı’na gidilerek dua edildi.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri bu yıl da yine gelenekleriyle başladı. 661’inci Kırkpınar Yağlı Güreşleri kapsamında, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Selimiye Meydanı’nda karşılanan Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’e altın kemerini takdim etti. Kemer takdiminin ardından konuşma yapan Gürkan; “Yağlı güreşin içinde dürüstlük vardır, saygı, sevgi vardır, ahlak vardır, Müslümanlığın temel değerleri vardır, büyüğe saygı, küçücüğe sevgi vardır. Kırkpınar’da başpehlivan olmak sadece bir yağlı güreşte başpehlivan olmak değildir. Kırkpınar’da başpehlivan olmak Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk’ü Cumhuriyeti’ni ilelebet payidar kılmak demektir. Kırkpınar’da başpehlivan olmak, Türk’ün asaletini, duruşunu, gücünü ve sevgisini bütün dünyaya göstermek tanıtmak demektir. Kırkpınar’da kol bağlayacak bütün pehlivanlarımıza Allah derman versin diyoruz. Kırkpınar bir değerler bütünüdür. O yüzden Dünya durdukça Türk Milleti duracak, Türk Milleti durdukça da Kırkpınar var olacaktır” dedi.

Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim de Kırkpınar gibi bir organizasyona ağa olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 100. Yılı olan 2023 yılında da ağalığa devam etmek istediğinin mesajını verdi. 

Ağa Karşılama Töreni’nde Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, “Kadına El Kalmaz” “Kadına Şiddet İnsanlık Suçudur” yazılı bir pankart açtı.

Karşılama töreninin ardından kortej yürüşüyle birlikte Atatürk Anıtı’na gidilerek, çelenk takdimi gerçekleştirildi. Daha sonra ise yine Kırkpınar geleneklerinden biri olan Pehlivanlar Mezarlığı ziyaret edilerek, dua edildi. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER