VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 26 Mayıs 2022 10:13:54

0 Yorum

Tasarımlar RoboTRAK’22’de biraraya geldi

Edirne Trakya Üniversitesi(TÜ)'nin ev sahipliğini yaptığı İHA yarışı, çizgi izleyen, teknoloji tasarım projeleri, otonom tarım aracı, mini sumo, model hava aracı tasarımıyla birlikte 6 kategoride 140 farklı katılımcının katılım sağladığı 7.si düzenlenen Robotrak Yarışması ve Teknoloji Sergisi Balkan Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde 7'incisi düzenlenen Robotrak'22 Ulusal Robotrak Yarışması ve Teknoloji Sergisi Balkan Kongre Merkezi'nde düzenlendi. Gerçekleştirilen yarışma ile ilgili açıklamalarda bulunan Robotrak Yarışma Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Aydın Güllü, yarışma ve sergi ile ilgili bilgi verdi.

Giderek ilerleyen teknolojiye ayak uydurmanın önemine dikkat çeken, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu; “Dünya özellikle teknoloji kavramı konusunda çok hızlı bir şekilde ilerlemekte. Bizde bunu yakalamak adına bu çalışmaları yapıyoruz. Bugün burada Türkiye'nin pek çok farklı yerinden gelmiş kendine güvenen 300 farklı yarışmacı var. Geleceği onlarla yakalamayı düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Farklı şehirlerden birçok öğrencinin bir araya geldiğini söyleyen Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, yarışmanın Teknofest'e altyapı oluşturduğunu söyledi. Şahin; "İlerleyen zamanlarda bu kapsamda gerçekleşen çalışmaların daha fazla konseptli bir platforma dönüşmesini temenni ediyorum. Bunun gibi çalışmalar Teknofest'e alt yapı oluşturuyor” dedi.

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından Kırklareli Üniversitesi Rektörü ve Trakya Üniversiteler Birliği Dönem Başkanı Prof. Dr. Bülent Şengörür, 13 kurumsal faaliyet yaptıklarını ancak bu yıl 34 farklı faaliyet planladıklarını dile getirdi. Altınay Teknoloji Grubu Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Altınay ise Türkiye'de Robot Teknolojisinin Gelişimi ve Gelecek konulu sunumunu gerçekleştirdi. Aselsan Güdüm ve İnsansız Sisemler Mühendisliği Direktörü Burak Yenigün'de Aselsan tanıtımı, robotik sistemler ile ilgi tanıtım gösterimi yaparak sorulan soruları cevapladı. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER