VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 14 Kasım 2022 18:52:41

0 Yorum

Kez Okundu.

Terörün her türlüsünü lanetliyoruz

#TAKSİM

İstanbul Beyoğlu ilçesinin en kalabalık caddelerinden biri olan İstiklal Caddesi’nde pazar günü bombalı saldırı düzenlendi. Gerçekleşen saldırı sonucu 6 kişi hayatını kaybetti, 81 kişinin yaralandı. Bomba düzenekli çantayı olay yerine bırakarak oradan uzaklaşan 23 yaşındaki Suriye uyruklu A.A. Küçükçekmece'de bir eve yapılan baskında yakaladı.

Beyoğlu İstiklal Caddesi’ne bombalı saldırı gerçekleştirildi. Pazar günü saat 16.20’de gerçekleşen saldırıda 6 kişi hayatını kaybetti, 81 kişi ise yaralanarak hastaneye tedaviye kaldırıldı. Bomba düzeneğinin bulunduğu çantayı İstiklal Caddesi’ne bırakarak kayıplara karışan ve 23 yaşında Suriye uyruklu A.A. olduğu tespit edilen saldırgan emniyet ekiplerince kıskıvrak yakalandı. Yaşanan patlama sonrası sosyal medya platformlarında yaşanan erişim sorunuyla ilgili açıklama yapan Konu ile ilgili Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), patlama sonrası ortaya çıkan görüntülere ilişkin sosyal medya platformlarında bant daraltma uygulaması yapıldığını duyurdu. Patlamada hayatını kaybeden 6 kişinin kimliği belli oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamada hayatını kaybeden kişilerden birinin Bakanlık çalışanı Yusuf Meydan ve kızı Ecrin Meydan olduğunu açıkladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu saldırıda ölen diğer 4 vatandaşın ismini,  Arzu Özsoy ve kızı Yağmur Uçar, Adem Topkara ve eşi Mukaddes Elif Topkara olarak açıkladı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nce yapılan açıklamada saldırıda kullanılan patlayıcının yüksek güçlü patlayıcılardan olan TNT olduğu belirtildi.

Olay yerine de giderek incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaralı vatandaşlar hakkında basın açıklaması yaptı. Soylu, 3 aileden 2’şer kayıp yaşanan saldırıda 81 yaralının olduğu ve 50 kişinin taburcu edildiği bilgisini paylaştı. Bakan Soylu; “Bunların bir bölümü kulak çınlamasıyla tedbiren hastanede tuttuğumuz kardeşlerimizdi. Doktorlarımız gidebilirler dedikten sonra hepsi evlerine intikal ettiler. 5 yaralımız şu anda yoğun bakımda. 2 yaralımızın durumu da ağır. Yine diğerleri tedbiren hastanede tutuluyorlar. Onlara da Cenabı Allah'tan şifa diliyorum” dedi.

"BU ALDIĞIMIZ MESAJA ÇOK GÜÇLÜ BİR MESAJ VERECEĞİZ"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sözlerine; “Bize ne cevap verildiğini, ne mesaj verildiğini iyi bir şekilde biliyoruz. Operasyonlar devam ediyor. Başarılı bir şekilde yapılan operasyonla elbette ki teröristler yakalandı. Eğer yakalamasaydık bugün Yunanistan'a kaçıracaklardı. Onun için nasıl ve ne şekilde koordine edildiğini bildiğimiz, nereden hareketlendiğini bildiğimiz bir terör yapısıyla karşı karşıyayız. PYD'yi orada kim besliyorsa, PKK'ya kim iç istihbarat sağlamaya çalışıyorsa fail odur. Piyonları çok fazla tartışmanın bir anlamı yoktur. Dünyada çok fazla piyon bulunur. Bu milletin, en önemli hasleti piyonların kafasını kırmaktır. Allah milletimizin yardımcısı olsun. Şunun bilinmesini isteriz: Bu aldığımız mesaja çok güçlü bir mesaj vereceğiz hem de çok güçlü bir mesaj” diye devam etti.

 Olay sonrası yapılan teknik dinlemede, çok açık bir şekilde terör örgütünün talimatının teröristin öldürülmesine yönelik olduğunu aktaran Soylu; “Ya kattan atın ya kanala atın' diye bir talimatı var, net bir şekilde. Bu konuda teröristi öldürüp tüm networkü ve olayın ardıl sebeplerini çözmemizi engelleyecek bir plan hazırladıkları apaçık ortada. Ama Allah razı olsun emniyet güçlerimiz, tüm istihbarat birimlerimiz, el birliğiyle bu meselenin üstünün örtülmesini, kapatılmasını ve faillerin ortadan kaldırılmasını engellemişlerdir” açıklamasını yaptı.

Kıskıvrak yakalanan saldırganın suçunu itiraf ettiğini de duyuran İstanbul Emniyet Müdürlüğü; “13.11.2022 Pazar günü Beyoğlu ilçesi Taksim İstiklal Caddesinde meydana gelen Bombalı Terör Saldırısı ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda; Bombayı koyan şüpheli kadın şahsın olay yerine geliş gidiş güzergâhlarını gören 1200 güvenlik kamerası incelenmiştir. Şahsın taksi ile olay yerinden ayrılarak Esenler ilçesine gittiği tespit edilmiş, yapılan fiziki ve teknik çalışmada şahsın irtibatının olduğu tespit edilen 21 adrese operasyon düzenlenmiştir. Yapılan operasyonda 46 şahıs yakalanarak gözaltına alınmış, şahısların sorgulamalarında bombayı koyan şahsın Küçükçekmece ilçesinde bir adrese gittiği tespit edilmiştir. Belirlenen adrese saat 02.50'de yapılan operasyonda, olayı gerçekleştiren Suriye uyruklu Ahlam Albashır isimli şahıs sağ olarak ele geçirilmiştir. Şahıs yapılan sorgusunda, PKK/PYD/YPG Terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini ve Afrin üzerinden ülkemize eylem yapmak için kaçak yollarla giriş yaptığını beyan etmiştir. PKK/PYD/YPG terör örgütünün Suriye Kobani'deki merkezinden İstanbul'da eylem talimatı alarak 13.11.2022 Pazar günü saat 16.20 sıralarında Bombalı eylemi gerçekleştirdiğini ve kaçtığını beyan etmiştir. Olayla ilgili başlatılan çalışmalar çok yönlü olarak devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” açıklamasını yaptı.

Yaşanan olay sonrasında kullanıma kapatılan İstiklal Caddesi dün sabah saatlerinde tekrar açıldı. Vatandaşlar saldırının yaşandığı yeri ziyaret ederek hayatını kaybedenlerin anısına karanfil bıraktı. İstiklal Caddesi terör saldırısının yaşandığı güzergah boyunca bayraklarla donatıldı.

Edirne Ahval Gazetesi olarak İstiklal Caddesi’nde yapılan bombalı saldırıyı lanetliyor, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralanan vatandaşlara da acil şifalar diliyoruz. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER