VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 21 Ocak 2022 11:49:58

0 Yorum

“Toplu taşımada belediye otobüsleri kullanılsın"

Edirne Kent Konseyi yönetimi, Edirne’de ulaşımı sağlayan ETUS’a yapılan zamların ardından Edirne Belediyesi’nden belediye otobüslerinin ulaşımda kullanılmasını talep etti. EKK tarafından yapılan yazılı açıklamada; “Edirne Belediyesi’nden toplu taşımada belediye otobüslerini uygulamaya almasını talep ediyoruz. Halk Ekmek Fabrikası kurularak ucuz nitelikli ekmek üretimi kamu kaynakları ile sağlanmalıdır. Kamu hizmetlerinin piyasalaştırılmasına, tasfiyesine ve özelleştirmesine son verilmeli, tekelci, tek tip toplu taşıma sistemine karşı, kamucu toplu ulaşım sistemine geçilmeli, Belediyeler doğrudan, direkt olarak toplu taşıma hizmeti sunmalıdır” denildi.

Toplu taşımada özel yerine belediye otobüslerinin ulaşımda kullanılmasını talep eden Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu; “Tekelci, tek tip toplu taşıma sistemine karşı, kamucu toplu ulaşım sistemine geçilmeli, Belediyeler doğrudan, direkt olarak toplu taşıma hizmeti sunmalıdır. Edirne Belediyesi’nden toplu taşımada belediye otobüslerini uygulamaya almasını talep ediyoruz. Ülke tarihimizin en derin siyasal ve ekonomik krizlerinden birini yaşıyoruz. Gıda ürünlerinden doğalgaza, akaryakıttan elektriğe kadar iğneden ipliğe yapılan zamlar son olarak kentimizdeki toplu taşıma ücretlerine de yansımış bulunmaktadır. Toplu taşımaya yapılan zam, toplu taşımayı en çok kullanan kent yoksulları, öğrenciler, işçiler ve emekliler için gündelik hayatı adeta çileye dönüştürmüştür. Her alanda yapılan zamlar, emeğiyle geçinen geniş toplum kesimlerinin hayatını sürdürülemez hale getirmiştir. Emekçi ve dar gelirli kesimler her geçen gün daha fazla borçlanarak, daha fazla kredi kullanarak ay sonunu getirmeye çalışmaktadır. Emekçiler sorumlusu olmadıkları bir krizin bedelini ödemek zorunda kalmaktadır. Ülkemizdeki gelir dağılımının adaletsizliği ise tarihimizdeki en yüksek boyutlarına ulaşmıştır. Gelir dağılımından en az payı alan kent yoksulları eşitsizliği en fazla hisseden kesim olurken emekliler ve asgari ücretliler krizi en derin biçimde yaşayan kesimlerin başında gelmektedir” açıklamasını yaptı.

Halk ekmek fabrikasının da kurulması gerektiğini belirten Yürütme Kurulu; “Ekonomik krizle mücadelenin yolu onu yok saymak değildir. Krizden kurtulmanın yolu emek eksenli politikalar geliştirilmesi, kamusal anlayışın yaygınlaştırılması ve üretime dayalı bir ekonomik yapının kurulmasıdır. Krizden çıkışın yöntemi emeğin ve halkın sesine kulak verilmesinden geçmektedir. Hayat pahalılığı altında ezilen yurttaşlarımızın, kentlilerimizin artık nefes almaya ihtiyacı vardır. Edirne Kent Konseyi olarak, kentimize, kentlilerimize karşı görevimizin bilinciyle, yetkililere sesleniyoruz: Geçim sıkıntısı içerisindeki geniş halk kesimlerinin, kentlilerimizin krizden daha fazla etkilenmemesi için; halk ekmek fabrikası kurularak ucuz nitelikli ekmek üretimi kamu kaynakları ile sağlanmalıdır. Kamu hizmetlerinin piyasalaştırılmasına, tasfiyesine ve özelleştirmesine son verilmeli, tekelci, tek tip toplu taşıma sistemine karşı, kamucu toplu ulaşım sistemine geçilmeli, Belediyeler doğrudan, direkt olarak toplu taşıma hizmeti sunmalıdır. Geliri yoksulluk sınırının altında olan kesimlerin temel gereksinimleri devletçe karşılanmalıdır. Krizde işini kaybeden, geliri azalan tüm kesimlere doğrudan gelir desteği sağlanmalıdır. Enerji (akaryakıt, elektrik, doğalgaz vb.) zamları geri alınmalı, sosyal devlet gereği artışlar devlet tarafından karşılanmalıdır. Kamusal hizmetlerin kamu tarafından sağlanması, insanca yaşayabileceğimiz koşulların oluşturulması ve demokratik kent yönetimi taleplerimizin takipçisi olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER