VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 25 Kasım 2021 12:44:16

0 Yorum

Kez Okundu.

“Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamalıyız”

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne istinaden Edirne Barosu Aile ve Kadın Hakları Komisyonu adına yazılı basın açıklaması yapan Av. Bedia Mutlu Mirzabey; “Edirne Barosu Aile ve Kadın Hakları Komisyonu olarak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü’nde, kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılması için mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

Kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık oluşturulması amacıyla, BM Genel Kurulu Kararı ile Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ilan edilen 25 Kasım 1999 tarihine istinaden yazılı basın açıklaması gerçekleştiren Edirne Barosu Aile ve Kadın Hakları Komisyonu adına yazılı basın açıklaması yapan Av. Bedia Mutlu Mirzabey; “Maalesef her 25 Kasımda kadına yönelik fiziksel ekonomik ve psikolojik şiddetin daha da arttığını, hatta da kadınların vahşice katlediklerini görmekteyiz. Yasal mevzuattaki tüm değişiklik ve düzenlemelere rağmen, kadına yönelik şiddetin artarak devam etmesinin temel nedeni toplumsal zihniyet dönüşümünün sağlanamamış olması ve şiddetin kaynağına odaklı çözümlerin geliştirilmemiş olmasıdır. Şiddetin iletişimde bir çözüm olmadığını, kişilerin anne, baba, çocuk kimliklerinin olduğu, cinsiyetin bir kimlik olmadığı, insanlara saygı duyulması gerektiği, anaokulundan itibaren öğretilmeli, şiddetin sadece fiziksel olmadığı,  şiddetin hiçbir alanda çözüm olamayacağı konusunda çocukların bilinçlendirilmeleri gerekir. Görsel ve yazılı medya da kadına yönelik şiddeti teşvik eden,  özendiren yayınların yasaklanması, bu konuda denetimlerin artırılması gerektiği kanaatindeyiz. Kadına yönelik şiddet içerikli diziler, filmler ve yazılı medyada şiddete haberlerinin veriliş tarzının teşvik edici değil caydırıcı nitelikte olması için medyanın da, şiddetin dili konusunda hassasiyet göstermesi halinde topyekün bir mücadele ile şiddeti sonlandırabiliriz” dedi.

 

Toplumsal cinsiyet eşitliğine vurgu yapan Mirzabey; “Kadına yönelik şiddeti azaltmanın en önemli diğer ayağı da,  kadını ekonomik ve sosyal olarak güçlendirerek,  toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaktır. Toplumda yer bulan kadın eşit çalışma imkânlarından faydalandığı sürece, çalışacak ve kendine güveni aratacaktır. Edirne Barosu Aile ve Kadın Hakları Komisyonu olarak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü’nde, kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılması için mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz” açıklamasını yaptı. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER