VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 13 Ocak 2022 11:51:51

0 Yorum

Trakya Üniversitesi’nde profesörlük belge takdim töreni gerçekleştirildi

Kuruluşundan bu yana 40 yılı ardında bırakan Trakya Üniversitesi’nde yıl boyu sürecek etkinlikler, “40. Yılda 40 Profesör Belge Takdim Töreni” ile başladı. Trakya Üniversitesi’nde 2020 ve 2021 yılında profesör unvanı alan akademisyenler için cübbe giyme töreni düzenlendi. Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende 40 akademisyene cübbe giydirilerek belgeleri takdim edildi.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Trakya Üniversitesi tanıtım filminin izlenmesi ile başlayan etkinlikte Balkan Senfoni Orkestrası, Batı ve Türk klasik müziğinin seçkin eserlerinden oluşan repertuarı ile katılımcılara müzik dolu anlar yaşattı. Programda bir konuşma gerçekleştiren Trakya Üniversitesi Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, profesörlüğe yükselen isimleri tebrik ederek kendilerinin başarıları ile gurur duyduklarını ve Trakya Üniversitesini hedefledikleri noktaya hep birlikte ulaştıracaklarına olan inancını ifade etti.

Edirne’nin tarihimizde önemli isimleri yetiştiren, geliştiren, onlara bir soluk ve durak olan kutsal bir mekân olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Trakya Üniversitesi olarak bizler de bugün ülkemizin başlamış olduğu bu kutlu yürüyüşü, bu ülküyü omuzlayıp ileri taşıyacak nesiller yetiştirmek istiyoruz. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden hocaların kurduğu Edirne Tıp Fakültesi ile başlayan, 1982’de Trakya Üniversitesi ismi ile bir bölge üniversitesi olarak yoluna devam eden ve bugün 40 yılı geride bırakmış, olgunluğa erişmiş büyük bir kurum olarak önemli projelere imza atmaya ve geleceği inşa etmeye hazırız” dedi.

Trakya Üniversitesi hakkında bilgiler veren Rektör Tabakoğlu “Bölgenin en büyük iş verini konumundayız. Aynı zamanda 5.439’u uluslararası toplamda 40.758 öğrencimiz ve 4751 çalışanımız ile büyük bir aileyiz. Balkan ülkeleri ziyaretlerimizde bazı ülkelerdeki toplam üniversite öğrencisi kadar öğrencimiz var” şeklinde konuştu.

Nicelik açısından oldukça güçlü bir üniversite olduklarını belirten Rektör Tabakoğlu “Peki nitelikte, kalitede neredeyiz? Bu konuda bir plan çerçevesinde hareket ediyoruz. En üst birimden alt birimlere kadar sorunların farkında olan, bu sorunlara çözüm üreten, planlama yapıp uygulayan ve bunu sürdürülebilir hale getiren bir sistem oluşturduk. Bu doğrultuda birimlerimizin akreditasyonunu önemsiyoruz. Şu anda 18 birimimiz akredite. İnanıyorum ki kısa süre içerisinde bu sayıyı daha da artıracağız. Yine YÖKAK’ın kalite değerlendirme süreçlerinden iki defa başarı ile geçtik. Akademik yayıncılık alanında markalaşma çalışmalarımız da tüm hızıyla devam ediyor. 18 dergimiz ile impact faktörü yüksek, akademik yayıncılıkta ses getiren bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Yüz akımız Hastanemiz, Avrupa ortalarına kadar benzeri olmayan sağlık üssü konumunda. Sağlık Bakanlığımızın geçtiğimiz yıl yaptığı değerlendirmede aldığımız 95,13 puanda başarımızı kanıtlar niteliktedir” ifadelerini kullandı.

Trakya Üniversitesi olarak hayata geçirdikleri projelerden ve üniversitenin imkânlarından da bahseden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Başarı ile sürdürdüğümüz 3+1 İş Yeri Eğitim Modeli ile öğrencilerimiz daha mezun olmadan iş tecrübesine hatta işe sahip oluyorlar. Bu yıl itibarıyla bu sistemi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemizde 7+1 Eğitim Modeli ile geliştiriyoruz. Tüm kurumların sahip olmak isteyeceği Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Merkezi (TÜTAGEM) ve Teknoloji Transferi Merkezi (TTM) ile önemli projeleri hayata geçiriyoruz. 3,3 Milyon Euro ile emsalleri içerisindeki en büyük bütçeye sahip IPA Sınır Ötesi İş Birliği programı çerçevesinde hayata geçirdiğimiz projemizin yanı sıra son 5 yılda 14 patent ve 65 dış kaynaklı projeye imza attık” dedi.

Trakya Üniversitesi Teknopark’a da ayrı bir parantez açan Rektör Erhan Tabakoğlu “Göreve başladığımızda 15 olan firma sayımızı 126’ya yükselttik. Çoğunluğu lisansüstü eğitimlerini tamamlamış 410 çalışanının AR-GE ve inovasyona dayalı çalışmaları ile ülkemizin yerli ve milli kalkınma hamlesine katkı sunuyoruz. Şirket kurmak, projelerini tatbik etmek, fikirlerini geliştirmek isteyen tüm hocalarımı Teknopark’ımıza davet ediyorum” dedi. Uzmanlık sahası olarak Balkanları belirlediklerini vurgulayan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Balkan Araştırma Enstitüsünün hazırladığı Balkan Raporu ile bölgenin nabzını tutuyor ve Balkan gündemini ülkemize taşıyoruz. Balkanlardan bakanlık düzeyinde gelen davetler üzerine bu ülkelere ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Büyük ölçekli projeleri hayata geçirdiğimiz Balkanlarla ilgili yakın zamanda yeni müjdeler de paylaşacağız. Balkanlar ile ilgilenirken bir yandan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile de yakın ilişkiler geliştiriyoruz” şeklinde konuştu.

Tüm bu başarılı çalışmaların görünürlüğünü artırmak adına iletişim alanında da adımlar attıklarını dile getiren Rektör Tabakoğlu “Her ay yayınlanan Trakya Kampüs gazetemizi ilimizin tüm köşelerine ulaştırıyoruz. Web sitemiz ve sosyal medya mecralarımızı aktif olarak kullanıyoruz. Bir hayalken gerçeğe dönüştürdüğümüz radyomuz Radyo Günebakan ile sınırlarımızın ötesine ulaşıyoruz. Ailemizin tüm bireylerini gazetemize katkı sağlamaya, radyomuzda program yapmaya davet ediyorum.” dedi.

COVID-19’un başlangıcından itibaren salgınla mücadelede en ön safta yer aldıklarını söyleyen Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Kimya bölümü hocalarımız tamamen kendi imkânlarımızla oldukça güçlü bir dezenfektan hazırlayarak şehrimiz ve bölgemiz insanına ulaştırdı. Günlük 13 ton dezenfektan üretecek bir kapasiteye ulaşan laboratuarlarımız adeta bir fabrikaya döndü. Pandemiden kısa süre önce açtığımız 20 yataklı solunum yoğun bakım ünitesi ve toplamda 117 yataklı yoğun bakım ünitelerimiz ile hastalarımıza şifa kapısı olduk. Günlük maskeler, yoğun bakım maskeleri ve mobil izolasyon üniteleri ile salgınla mücadelede önemli çalışmaların altına imza attık” ifadelerini kullandı.

Trakya Üniversitesinin müzecilikte de bir marka olduğuna dikkat çeken Rektör Tabakoğlu “Ödüllü Sağlık Müzemiz, şehrimizin en çok ziyaretçiyi ağırlayan noktalarından biri. İsmine yakışır şekilde tanzim ettiğimiz İmaret Müzemizde, Edirneli hayırseverlerin katkıları ile o günkü ruhu yaşatmaya devam ediyoruz. Açık hava müzesi konumundaki Karaağaç’a, İlhan Koman Heykel ve Resim Müzemiz ile Millî Mücadele ve Lozan Müzemize ilave olarak yakın zamanda Doğa Tarihi Müzesi ve Şehit Ressam Hasan Rıza Müzesi’ni de kazandıracağız” şeklinde konuştu.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun konuşmasının ardından profesörlüğe yükselen isimlere belgeleri ve cübbeleri takdim edildi. Program aile fotoğrafı çekimi ile son buldu. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER