VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 24 Eylül 2022 13:10:07

0 Yorum

Kez Okundu.

Üç ülkenin gençleri Edirne’de buluştu

Bulgaristan ve Yunanistan’dan Edirne’ye gelen gençler Doğaya Dönüş Derneği’nin ev sahipliği yaptığı ve sınır bölgesinde yürütülen European Green Belt Day Youth Fest etkinliğinde bir araya geldiler. Üç ülkenin gençleri Edirne Kent Ormanı’nda bir araya gelerek hem kuş gözlemi yaptılar hem de çevre temizliği gerçekleştirdiler.

Üç ülkenin (Yunanistan, Bulgaristan, Türkiye) gençleri Edirne Kent Ormanı’nda bir araya gelerek üç nehrin birleştiği yerde kıyı temizliği ve kuş gözlemi yaptılar. European Green Belt Day Youth Fest etkinliği Doğaya Dönüş Derneği ev sahipliğinde Edirne’de gerçekleştirildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Dernek Başkanı Selçuk Aslan; “Avrupa Yeşil Kuşağı Gençlerinin biraraya gelmesi ve birlikte ortak bir etkinlik organizasyonundayız. "European Green Belt Day Youth Fest" etkinliğinde  üç ülkenin gençleriyle biraya geldik. Burada kuş gözlemi gerçekleştiriyoruz, çevremizdeki atıkları topluyoruz. Amacımız insanların, gençlerin daha fazla çevresini gözlemesini sağlamak ve hep birlikte yaşadığımız diğer türleri tanımalarını hedefliyoruz.Böylece onlarla barış içerisinde yaşamamızı sağlayabiliriz. Kuş gözlemi esnasında birazda çevredeki atıkları toplayacağız” dedi.

Hem kuş gözlemi yaptıklarını hem de çevre temizliği sırasında çevreye ne gibi atıkların atıldığını tespit ettiklerini belirten Aslan; “Amacımız bir yandan da çevreye ne gibi atıklar atılıyor, bunları tespit etmek ve yerel yönetimlerle işbirliği yapmak. Şuanda da bu atıkların alınması ve toplanmasıyla alakalı Edirne Belediyesi ile işbirliği içerisindeyiz. Bir yandan da kıyılardaki tahribata dikkat çekmek istiyoruz. Çok fazla kıyı alanlarına müdahele edildiği için buradaki kuşların yaşam alanları zarar görüyor ve aslında taşkın önleme adı altında yapılan faaliyetler taşkına daha çok davet çıkartıyor. Bunu yaşanan tecrübe ile anlamış durumdalar. Diğer yandan üç ülkenin gençleri burada yaptığımız faaliyetlerde birbirimize deneyim paylaşımı aktarmak istiyoruz. Çünkü bizim ülkemizde çok az sivil toplum örgütü var ve çok az organizasyon yapılıyor. Yunanistan’da, Bulgaristan’da bu koruma çalışmaları çoğu tür için gerçekleştirilmiş durumda. Nesli tehlike altında olan türlerle ilgili eylem planları hazırlanmış durumda. Biz henüz o kadar çalışmadık ama onların deneyimlerini buradaki gençlereaktarmak için Yunanistan ve Bulgaristan’dan sivil toplum temsilcilerini ve gençleri buraya davet ettik. Şuanda üç ülkenin gençleri burada kuş gözlemi yapıyorlar ve temizlik faaliyeti gerçekleştiriyorlar. Bunun sonrasında sunum yapılacak ve bu sunumlarda üç ülke hangi doğa koruma faaliyetlerini gerçekleştiriyor, doğa ile barış içerisinde nasıl yaşam pratiği var bunları birbirleriyle paylaşacaklar” diyerek etkinliği anlattı.

Etkinlik kapsamında Edirne’de buluşan gençler kuşları gözlemleyip, çevrede bulunan atıkları topladılar. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER