VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 23 Nisan 2020 00:01:27

0 Yorum

Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı

23 NİSAN…

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”nın yıldönümü.

Hem de 100’ncü yıldönümü.

İlk adı ile ”Büyük Meclis-i Milli”nin, bugünkü adı ile ”Büyük Millet Meclis”imizin tam bir asrı tamamladığı özel bir gün.

Coronavirüs salgını nedeni ile dışarıda etkinliklerle kutlamak mümkün olmasa da, özde ve manada evlerimizden, balkonlarımızdan, TV kanalları üzerinden heyecanla kutladığımız bir gün.

Geleceğin gençleri, büyükleri ve sorumluları Sevgili Çocuklar; MECLİSİ’mizin açıldığı tarihte daha ilk gün alınan iki kararla;

-Ulusal Kurtuluş savaşı ile yabancıların ülkemizden atılması,

-Ulusun egemenliğine dayalı, bağımsız bir devlet otoritesi tesis edilmesi kararlaştırılmıştı.

Ulus olma heyecanını yaşamaya başlayan bu Millet, tüm yokluk ve sıkıntılara rağmen, sadece ve sadece kendi hür ve inanmış iradesi ile alınmış bu karardan aldığı güçle iki yılda askeri zafere ulaşmış, tüm işgal ordularını Ülkemizden atarak, alınan kararın birinci aşamasını gerçekleştirmiştir.

İkinci aşama da kısa zamanda gerçekleştirilerek, Anadolu’yu dilim dilim bölmeyi dayatan koca devletler barış masasında karşımıza oturtulmuş, siyasi anlamda da TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ’nin varlığı ve TÜRK ULUSU’NUN iradesinin artık özgür olduğu bizzat kendilerine onaylatılmıştır.

Evet, çocuklar, unutmayın size adanan bu bayram;

Millet temsilcileri ile oluşan MECLİS sayesinde, kısa sürede canlandırılan ULUSAL İRADE’NİN ve tüm Milletçe yapılan ULUSAL MÜCADELE’NİN başarısına, başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere bu mücadeleyi yapanlara saygı duyulması ve sahip çıkılması gereken bir bayramdır.

Milletçe, içte ve dışta irade özgürlüğünü elde ettiğimiz bu zafer, gelişimin, sevgi ve temiz duyguların temsilcisi olduğunuz için de bayram olarak siz çocuklara armağan edilmiştir.

Sevgili çocuklar size verilen bu onur ve sorumlulukla bilin ki;

- Ulusal egemenliğimiz size emanet edilmiştir. Milletin iradesini başka hiçbir iradenin güdüm ve denetimine devredemezsiniz.

- Hepimizin ortak paydası olan Ulusal ve Milli değerler dışındaki yaklaşımlarla bu ülkenin bütünlüğünü ve rejimini tehlikeye atamazsınız.

-Aklın ve bilimin dışında düşünüp, cemaatçi ve tarikatçı yaklaşımlarla bu ülkeyi ayakta tutamaz ve çağdaş bir seviyeye de getiremezsiniz.

- İnanç dünyamızda Kutsal Dinimizin gereklerini samimiyetle yerine getirirken, Dinimizin siyaset adına kullanılmasına göz yumamazsınız.

- Yabancı Ülke ve Uluslararası Kurumlarla ilişkilerde, Ülkenin genel çıkarlarını her türlü çıkarın üstünde tutarak, bu ülkenin örtülü ve dolaylı yöntemlerle bir başka şekilde işgal edilmesine ve Ulusal İrademizin yıpratılmasına fırsat veremezsiniz.

Sevgili çocuklar, sizlere verilen bu ağır sorumluluğun ne kadar onurlu ve önemli olduğunu biz yetişkinlerden daha iyi kavrayacağınıza, sahip çıkacağınıza ve bizlere de örnek olacağınıza inanıyorum.

Kutladığımız ULUSAL EGEMENLİK ve ÇOCUK BAYRAMI;

Ulus ve egemenlik kavramını anlayabilen, BÜYÜK MİLLET MECLİSİ”NİN Demokrasi içerisindeki vazgeçilmez değerine sahip çıkabilen ve saygı duyabilen tüm Çocuk, Genç ve Yetişkinler adına kutlu olsun.

    

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER