VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 08 Mart 2021 10:15:07

0 Yorum

Kez Okundu.

Umutlu Öyküler

Geçen sene bahar zamanıydı; halka, ülke dışına seyahat etmemeleri ve mecbur kalmadıkça evden çıkmama çağrısı yapılıyordu. Televizyonda kanalları gezerken rastladığımız hani beş dakika seyrettikten sonra "Aman canım! Amma da abartmışlar" diyerek değiştirdiğimiz dram, bilim kurgu ve gerilim barındıran türden bir sinema filminin dekorları hayatlarımızın içinde kuruluyordu. Böyle şeyler filmlerde olur derken hayatımız film oluyordu.

Dünyada olup biteni sosyal medyadan takip etmeye başladığım, işlerimi dört duvar arasına sığdırdığım günlerin birinde İstanbul Maltepe Belediyesi, "Barış İnce ile Yazı Seminerleri" düzenlediği bilgisini paylaştı. Ben Edirne'deydim gönderiyi paylaşan Belediye İstanbul'da ve Barış İnce, İzmir'deki Yazı Atölyesi'den anlatıyordu. O akşam gerçekleşecek canlı yayına katılmaya karar verdim. Yazarken nelere dikkat etmeliyiz? Hayatımızı yazsak roman olur mu? Tema, kurgu, üslup, metafor derken aklımdan geçen soruları yanıtlayan Barış İnce'nin, eğitmenliğini yaptığı İzmir Yazı Atölyesinin dört haftalık eğitiminden böylece haberdar oldum. Yazdıklarımı paylaşma çekingenliğimi henüz üzerimden atmış, Edirne Ahval Gazetesi'nde amatörce yazdığım öykü ve köşe yazıları yayımlanıyordu. Bir iddiam yoktu. Her seferinde en son kaleme aldığım yazı benim için en güzeliydi. Ama daha iyisini yapabilmek için henüz yolun başındayım.

 

Atölyede; okuduğumuz öykü ve romanları inceledik. Öğrendiklerimizi pekiştirip kendi öykülerimizi yazdık. Birbirimizin yazılarını okuduk. Derslerde öykü ve roman yazarlarını ağırladık. Her birimiz farklı şehirlerde olsak da aynı heyecanı yaşadık. Uzak olduğumuz kadar yakındık. Dört haftayı on iki haftaya yuvarladık yine de zamanın su gibi akıp gitmesine engel olamadık. Zor günler geçirdiğimiz bu dönemde biraz olsun umut olmak için kalemlerimizle sarıldık.

Geçen hafta Yegane Kitap'tan Umutlu Öyküler adıyla umut dolu bir kitap çıktı. Bu kitapta; Şükrü Erbaş, Ercan Kesal, Barış İnce, Ahmet Büke, Özgür Çırak gibi edebiyatçıların umutlu dolu kalemlerinin yanı sıra İzmir Yazı Atölyesi'nde Barış İnce eğitmenliğinde üç aylık çalışmayı tamamlayan katılımcıların üretimleri de yer aldı. İçimiz içimize sığmadı. Tuhaf ki mutlu öyküler yazan kalemler yaşadığı mutluluğu kelimelerle tarif edemez oldu.

 

Bu vesileyle İzmir Yazı Atölyesi'ne, değerli yazarlarımıza, Yegane Yayınları’na tüm arkadaşlarıma teşekkür ederek sözü Barış İnce'ye bırakıyorum.

 

-Barış Hocam, ödüllü bir yazar, yüzlerce öğrencisi olan bir eğitmen ama öncesinde bir gazetecisiniz. Bu üç meslekten hangisiyle uğraşmak daha zor ülkemizde?

 

-Gazeteciliğin zorlukları ülke şartlarıyla paralel gelişiyor. Edebiyatın ince işçiliği daha yoğun olsa da ülkedeki zorluklar nedeniyle gazetecilik epey meşakkatli bir iş haline geldi. Buna rağmen çok değerli bir meslek. Eğitmenlik ise bambaşka bir alan… Bilgiyi karşıya geçirmek, öğrenciyi sıkmamak, hevesini kırmamak önemli… Bu işin zorluğu da katılımcıların beklentileriyle ilgili… Yazar olmak isteyen çok insan var ama emek vermek isteyen az. Hemen her şey oluversin isteniyor ki bu pek mümkün değil. 

 

- Salgının onca dezavantajına rağmen İzmir Yazı Atölyesi'nin online derslerine katılarak sizi tanıdım. Normal şartlarda sınıfta yüz yüze gerçekleşen bu atölye çalışmaları normalleşmeden sonra online olarak devam edecek mi?

 

-Salgından önce online eğitimlerle çok ilgilenen birisi değildim. Faydasını da küçümserdim ancak iyi kullanıldığında epey faydalı olabileceğini gördük. Ülkenin hatta dünyanın çeşitli yerlerinden katılımcılarımız oldu. Epey keyif aldılar, kendilerini geliştirdiler. Tabii yazı atölyelerinde anlatım kadar yazmak ve yazıya geri bildirim yapılması önemli oluyor. O yüzden yüz yüze eğitimin de en önemli parçası maille gönderilen yazılar oluyor. Bu anlamda çok büyük bir fark yok. O yüzden devam ederiz diye düşünüyorum.

 

- Yegane Kitap tarafından yayımlanan "Umutlu Öyküler" üzerine çalışma yapma fikri nasıl gelişti?

 

- Yegane Yayınları tamamen atölye katılımcılarımıza destek için kurduğumuz bir yayınevi. Atölyede 3 kuru tamamlamış arkadaşların kitap çalışması varsa onları değerlendiriyoruz ve basıyoruz. Bu tip kolektif kitaplar da aynı şekilde oluyor. 3 kuru tamamlayan ilk 30 kişilik ekiple İzmirli Öyküler kitabını çıkarmıştık. İkinci grubumuza da bir şey önerecektik ki aklımıza bu geldi. Ciddi bir umutsuzluk iklimi var belki umut arayışımıza bir katkısı olur dedik. Bu anlamda yeni yazarlar dışında Şükrü Erbaş, Ercan Kesal, Ahmet Büke, Özgür Çırak gibi isimlerden de destek aldık. Bu isimlerle bir arada olmak yeni yazarlar için oldukça değerli olsa gerek.

 

-2017'de Çelişki, 2018'de Sarsıntı romanlarınız, 2019'da Kıyıdaki Çocuklar isimli öykü kitabınız ve 2021 Umutlu Öyküler. Hali hazırda üzerinde çalıştığınız projeleriniz ve planlarınız var mı?

 

- Umutlu Öyküler gibi kolektif kitaplara, kimi dergilere katkı sunmaya çalışıyorum ama asıl işimin romancılık olduğunun da farkındayım. Bu anlamda henüz yazım aşamasına geçmesem de düşünsel hazırlıklarım sürüyor. 2022 yılı için bir hazırlık yapmaktayım umarım bu yaz çalışmaya başlayacağım. Bir yıl içinde tamamlamayı umuyorum.

 

Yazar Barış İnce'ye bilgi ve tecrübelerini paylaştığı için teşekkür ederiz.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER