VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 10 Ocak 2022 18:39:14

0 Yorum

Kez Okundu.

Vali Canalp, basın sektörünün sorunlarına değindi

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle Edirne Valisi Ekrem Canalp ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ilimizde görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi. Vali Canalp düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, basın sektöründe yaşanan sıkıntılara vurgu yaparak; “Basının özellikle yerel basının hem Edirne’mizde hem de ülkemizde günden güne artan sorunları var. Bu sorunlar geçmişte de vardı ama günden güne arttığını hepimiz biliyoruz. Bunların en büyüğü finansman sorunudur. Bir gazeteyi basabilmek gerçekten yüksek maliyetler gerektiriyor” diyerek basının dijitalleşmesi yönünde çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi.

Edirne Valisi Ekrem Canalp ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle basın mensuplarıyla bir araya geldiler. Toplantıda konuşma yapan Vali Canalp; “Genellikle protokol konuşmaları yapılırken en son ‘basınımızın değerli temsilcileri’ deriz ama bugün ilk önce ‘değerli basın mensuplarımız’ diyerek lafa başlayacağım. 10 Ocak sizin bayramınızdır, bayramınız kutlu olsun. 10 Ocak vesilesiyle, mesleklerin günleri çok değerlidir. Mesele tıp bayramı da tıp camiası için çok değerlidir. Öğretmenler günü de aynı şekilde. 10 Ocak da böyle basınımız için çok müstesna bir gündür” dedi.

“EN ÖNEMLİ FAKTÖR, DİJİTAL BASIMDIR”

Basın sektörünün artan maliyetler karşısında yaşadığı sıkıntılara da değinen Vali Canalp; “Ben bu müstesna günde duygularımı paylaşacağım. Basının özellikle yerel basının hem Edirne’mizde hem de ülkemizde günden güne artan sorunları var. Bu sorunlar geçmişte de vardı ama günden güne arttığını hepimiz biliyoruz. Bunların en büyüğü finansman sorunudur. Bir gazeteyi basabilmek gerçekten yüksek maliyetler gerektiriyor. Yüksek maliyetlerden dolayı günden güne yerel basında erimeler başladı. Bu erime günden güne artış eğilimi gösteriyor. Zamanın ruhunu kavrayıp yaşabilmek ve geleceği okuyabilmek çok önemlidir. Ekonominin içerinde geleceği okuyabilen sektörler ayakta kalır. Eğer geleceği görebilirsek bu sektör gelecekte de var olmaya devam edecektir. Kanaatimce yerel basının geleceği okumasındaki en önemli faktör, dijital basımdır. İnternet, sosyal medya gibi dijital medya ortamında bulunuyor olmak en önemlisidir. Bunun için sizlerle birlikte ortak çalışma yürütelim ve yeni nesil gazeteci arkadaşlarımızla beraber dijital gazetecilik hakkında ortak bir projemiz olsun. Bu ortak proje çerçevesinde dijital gazeteciliğin ne şekilde yapabildiği, ekonomik olarak nasıl sürdürülebilir olabileceği ve geleceğe bu mesleğin nasıl tanışacağını somut olarak bu işe yeni başlayacak olan arkadaşlarımız uygulama modülü vermiş olalım. Yani yerel gazete ve dijital gazete nasıl çıkartılır, bununla ilgili yasal gereklilikler nelerdir, bunun sürdürülebilirliği nasıl sağlanır gibi bütün arkadaşlarımızın bilgilenebileceği bir proje tasarlayalım” diyerek dijitalleşme yönünde proje hazırlayarak, adım atmak gerektiğini söyledi.

Vali Canalp ayrıca basın mensuplarına drone ehliyeti vermek için kurs açacaklarını da söyleyerek; “İkinci olarak da drone eğitimiyle ilgili sizlerle bir çalışma yapalım. Çünkü arkadaşlarımız pek çok haber yaparken drone kaldırmayı istiyorlar. Bazen o dronelardan bazıları ehliyetsiz araç kullanan sürücüler gibi oluyor. Bunu bir şekilde kursunu açalım ve kursu bitiren arkadaşlarımıza drone kullanma ehliyeti verelim” ifadelerine yer verdi.

Düzenlenen toplantıya Edirne Valisi Ekrem Canalp ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın yanı sıra İl Emniyet Müdürlüğü Meriç Sosyal Tesislerinde düzenlenen etkinliğe Edirne Valisi Ekrem Canalp, Belediye Başkanı Recep Gürkan, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. İshak Yıldırım, İletişim Bölge Müdürü Uğur Ülgen, Basın İlan Kurumu Tekirdağ Şube Müdürü Mehmet Akif Bircan ve Edirne’de görev yapan basın mensupları katıldı. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER