VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 20 Ekim 2021 16:51:37

0 Yorum

Vali Canalp, uluslararası öğrencilerle bir arada

Edirne’de düzenlenen uyum buluşmaları çerçevesinde Edirne Valisi Ekrem Canalp, Uluslararası Öğrencilerle bir araya geldi. Trakya Üniversitesi’nde okumak üzere Türkiye’ye gelen öğrenciler ise Edirne’de bulundukları için mutlu olduklarını dile getirdiler.

Edirne Valisi Ekrem Canalp ve eşi Dr. Ayten Canalp, Uluslararası Öğrenciler uyum buluşmaları etkinlikleri kapsamında Karaağaç’ta bulunan bir işletmede düzenlenen kahvaltıda bir araya geldiler. Etkinlik Edirne Valiliği himayelerinde Edirne İl Göç İdaresi Müdürlüğü ve IOM Birleşmiş Milletler Göç Kuruluşu işbirliği çerçevesinde gerçekleştirildi.

“BİZE HER TÜRLÜ İMKÂN SAĞLANMAKTADIR”

Edirne’ye okumak üzere gelen Makedonyalı Öğrenciler Birliği Başkanı Şişam Emin, Edirne’de olmaktan dolayı mutlu olduğunu dile getirerek; “Türkiye bizim ana vatanımız. Türkiye'de ve Edirne'de olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Edirne, Balkanlar'ın başkenti, bu güzel kent bizim için her zaman ayrı bir yerdedir. Türkiye Cumhuriyeti, Balkanlı öğrenciler için bütün imkânları bize seferber etmiş durumda. Bize her türlü imkân sağlanmaktadır. Sağlık konusunda, eğitim ve ikamet hususunda her türlü destek veriliyor. Allah razı olsun bütün imkânlar bize sağlanıyor. Burada aldığımız eğitimi tüm Balkanlar'a aşılamak istiyoruz” dedi.

“MEZUN OLDUKTAN SONRA DA BURADA KALACAĞIM”

Trakya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 2. Sınıf öğrencisi olan Hürmüz Çako ise mezun olduktan sonra da Türkiye’de kalmayı hedeflediğini anlattı. Çako; “Makedonya’dan geliyorum. Türkiye’de okumak bizim için ayrıcalıklı bir şey. Anavatanımız gibi. Bilgisayar Mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. İş imkânlarının burada daha fazla olduğunu düşünüyorum. O yüzden mezun olduktan sonra da burada kalacağım. Edirne’deki insanlar samimi ve modernler, güzel kültürleri var” diye konuştu.

Uluslararası Balkanlar Derneği Başkanı Salih Demir de kendilerine her türlü imkânın sağlandığını kaydetti. İlahiyat Fakültesi öğrencisi Batı Trakyalı Demir; “Gerek burs, gerek eğitim gerekse de ikamet konularında her türlü yardım yapılıyor. Türkiye'yle ana vatanımızla gurur duyuyoruz. Bu topraklarda olmak çok gurur verici bir şey” şeklinde konuştu.

“HİÇ KİMSEDEN YABANCILIK ÇEKMEDİK”

Kuzey Makedonya’dan Edirne’ye okumak için gelen Kadir İsmaili, hiç yabancılık çekmediklerini belirtti. İsmaili; “Kuzey Makedonya’dan geldim. Trakya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisiyim. Türkiye’de okuyan Makedonyalı Öğrenciler Birliği’nin de genel başkan yardımcısıyım. Edirne’de hiç yabancılık çekmedik. Buraya geldiğimizde birçok kişiyle tanıştık. Fakat hiç kimseden yabancılık çekmedik. Gördük ki bize Osmanlı’dan kalan bu mirası sınırlarımız olsa bile yaşatmaktayız. Türkiye’de yaşayan vatandaşlardan hiçbir ayrımcılık vs görmedik. Türk öğrenciler nasılsa bize de öyle davrandılar. Mezun olduktan sonra da ülkeme dönüp Türkiye ile Kuzey Makedonya arasındaki ilişkileri güçlendirecek faaliyetler gerçekleştirmeyi umuyorum” ifadelerine yer verdi.

Türk halkının misafirperver ve hayırsever olduğuna vurgu yapan Uluslar Arası İlişkiler öğrencisi Kosovalı Festin Eger; “Uluslar arası İlişkiler 3. Sınıf Öğrencisiyim. İlk Göç Müdürlüğü’nde de staj yapıyorum. Hiçbir zaman burada yabancılık çekmedim. Konuşma dilimiz de benziyor. Buradaki öğrencilerle birbirimize kenetlenmiş durumdayız. Hem misafirperver hem de hayırsever bir toplumun içerisindeyiz. Bunun için Türkiye’ye çok teşekkür ediyorum. Mezun olunca Kosova’ya dönüp Türkiye’deki dış ilişkileri daha da güçlendirmek, kardeşlik olarak bağdaştırmak istiyorum” açıklamasını yaptı.

Kahvaltının ardından Edirne Valisi Ekrem Canalp ile hatıra fotoğrafı çektiren öğrenciler, Yabancılar ve Uluslararası Öğrencilerin Türkiye'de Sahip Oldukları Hak ve Yükümlülükler konulu açık oturuma katılım sağladılar. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER