VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 23 Ocak 2023 18:36:15

0 Yorum

Kez Okundu.

Velilerden zam tepkisi

‘Özel okul ücretleri cep yakıyor’

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in özel okul ücretlerinde yapılacak olan zam oranının yüzde 65 olduğunu duyurduktan sonra ülke genelinde olduğu gibi Edirne’deki özel okullar da velilerle önümüzdeki yıl kayıt ücretlerini görüşerek, kontenjan doldurmaya başladılar. Fakat sosyal medya hesaplarından ve mecralarından yapılacak olan zamla birlikte yeni yıl ücretlerini yüksek bulan veliler, tepkilerini dile getirdiler. Veliler, belirlenen okul ücretlerinin yanı sıra kıyafet, kitap ücreti gibi ek ücretlerin de çok yüksek olduğunu ifade ediyorlar.

Özel okul temsilcileriyle yapılan toplantı sonrası açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, özel okullarda zam oranının yüzde 65 olduğunu duyurdu. Öte yandan bu sene zam belirlemede bir değişikliğe gidildi ve ÜFE yerine TÜFE baz alınacak şekilde ücret artışı belirlendi. 2022-2023 dönemi yıllık 70 bin TL ödeyen veliler, belirlenen zam oranına göre 2023-2024 dönemi zamlı 115 bin 500 TL ödeyecekler.

Alınan kararların ardından ülke genelinde olduğu gibi Edirne’de de özel okullar yeni fiyat teklifi için velilerle görüşmeye başladı. Fakat yapılan zamları yüksek bulan veliler, ayrıca okul ücretleri haricinde etüt, kitap, kıyafet gibi ek ücretlerin de çok yüksek olduğunu söyleyerek, sosyal medya mecralarında tepki gösterdiler. Gazetemiz şikayet hattına da bu konuda birçok mesaj atan veliler, eğitim ücretlerinin yanı sıra yemek, kıyafet, kitap gibi ek ücretlerinin de çok yüksek olduğunu belirttiler.

Oğlunu Edirne’de bir özel okula gönderen Y.K; “Yapılan yüzde 65 oranında zam çok yüksek geldi. Kaldı ki mevcutta özel okulda okuyan oğlumun başarı puanlarından dolayı ne kadar indirim yapılsa da kıyafet, kitap, yemek gibi ek ücretlerle bu indirimi hissedemiyoruz. Bu gidişle çocuklara özel eğitim aldırmak çok zorlaşacak. Bir çocuğun bir yıllık sadece eğitim ücreti 100 bin TL’yi buluyor. Bu da velileri oldukça zorluyor. Ücretler cep yakıyor” dedi.

Eşiyle birlikte çalıştıkları için kızlarını okul saatlerinden dolayı özel okula vermek durumunda kalan S.A. ise; “Eşimle ikimiz çalışıyoruz. İlkokul 1’e giden kızım var ve mesai saatlerinden dolayı özel okula vermek zorunda kaldık. Devlet okullarında eğitim saat 15’te bitiyor bu sene özel okul fiyatları 100.000 TL civarı oldu. Rakamlar ödenebilecek bir rakam olmaktan çıktı. Zira eğitim ücretinin yanı sıra istenilen kitap, etüt parası gibi ücretlerle zam yüzde 100’e çıkıyor” diye konuştu. Veliler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapılan zamları yeniden gözden geçirmesi gerektiğini söylediler. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER