VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 20 Ekim 2021 16:55:47

0 Yorum

Yabancı öğrenciler uyum projesinde buluştu

Edirne’ye okumak üzere gelen Türk uyruklu öğrenciler bir araya gelerek, Türkiye’de sahip oldukları haklar konusunda düzenlenen etkinlikte bilgilendirildiler. Yabancılar ve Uluslararası Öğrencilerin Türkiye’de Sahip Oldukları Hak ve Yükümlülükler konulu buluşmada konuşma yapan Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler; “Sizler de birer Türkiyeli olun. Bizlerde bu proje ile sizlerin uyum süreciyle ilgili daha neler yapabiliriz konusunda konuşacağız. Biz sadece insanlara kapılarımızı açmadık. Kalplerimizi de açtık ve açmaya devam edeceğiz” dedi.

Türkiye’de okumak üzere Edirne’ye gelen Türk uyruklu öğrenciler düzenlenen uyum programında bir araya geldiler. Öğrencileri göç anlamında bilinçlendirmek üzere düzenlenen panelde, yabancılar ve uluslararası öğrencilerin Türkiye’de sahip oldukları hak ve yükümlülükler hakkında bilgilendirildiler.

“SİZİN MUTLULUĞUNUZLA MUTLU OLUP BİR GÖREV İCRA ETMEKTEYİZ”

Edirne Valiliği himayelerinde Edirne Göç İdaresi Müdürlüğü ve IOM Birleşmiş Milletler Göç Kuruluşu işbirliğinde düzenlenen etkinlikte konuşma yapan Edirne Göç İdaresi Müdürü Musa Aşılıoğlu; “Azerbaycan’dan Afganistan’a, Suriye’den Kosova’ya, Makedonya’dan Türkmenistan’a burada dünyanın birçok ülkesinden çeşitli sebeplerle bize gelen arkadaşlarımızla aynı çatı altında buluştuk. Biliyorsunuz göç insanlık tarihi kadar eski bir olgudur. Gerek siyasi sebepler ekonomik sıkıntılar, iç savaşlar, daha kaliteli bir yaşam standardı için birçok insan ülkesini terk etmekte ve göç yoluna düşmektedir. 191 ülkeden 5 milyona yakın göçmen statüsündeki insanı topraklarında barındıran bir devlet olarak böyle toplantıların ve buluşmaların önemini en iyi bilenlerdeniz. Çünkü biz topraklarımıza gelenlere kökeninden, inancından, rengin, kültüründen önce insan olarak bakıyoruz. Tam bu noktada Osmanlı Devleti’nin de fikir babalarından olan Şeyh Edebali’nin çok anlamlı bir söz akla gelmektedir. ‘İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın’. Edirne’nin önemi bu konuda oldukça büyüktür. Osmanlı tarihinden beri şehrimizde eğitime verilen önem sayesinde dünyanın birçok yerinde Edirne’de yetişmiş, Edirne’nin yollarında yürümüş birçok ilim ve bilim insanı vardır. Ne mutlu bize ki böyle bir şehirde sizler ile birlikte sizlerin dertleriyle dertlenip, sizin mutluluğunuzla mutlu olup bir görev icra etmekteyiz” dedi.

IOM Program Yöneticisi Kemal Pehlivanlı ise yaptığı açıklamada ; “Göç alanındaki önemli kurumlar, üniversiteler ile bir araya gelerek nasıl yönetilebileceği konusunda bir koordinasyon içerisinde yürütebileceğimiz olan Uyum Buluşmaları’nın 2’incisini Edirne gerçekleştiriyoruz. Kurumlar arası iletişim göç konusunda çok önemli” diye konuştu.

“TRAKYA ÜNİVERSİTESİ KALICIDIR”

Yapılan anketlerde Edirne’nin ülkede bulunan uluslar arası öğrencilerin en çok memnun olduğu şehir olduğunu ifade eden TÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz ise; “Edirne 92 yıl Osmanlı’ya başkentlik yapmıştır. Kentimiz her metrekareye en çok tarihi eser barındıran dünyadaki şehirlerden biri. Öğrenci dostu bir şehir. Bu 5 bin Uluslararası öğrenci ile yapılan ankette Edirne Türkiye’de bulunan Uluslararası Öğrencilerin en memnun olduğu şehir olarak ortaya çıktı. Üniversiteler genellikle kuruldukları şehrin adını alır ama Trakya Üniversitesi bir bölge üniversitesidir. Şuan da Balkanlar’da 3 tane Trakya Üniversitesi var. Bu anlamda önümüzdeki yıl Trakya Üniversitesi 40’ıncı yılını kutlayacak. Tüm Edirneliler kurumlarda dahil öğrencilere destek olmaya çalıştı ama son 6 yılda kayda değer ilerleme sağladık. 6 yıl önce bin 500 olan uluslararası öğrenci sayımız şuan 6 binlere yaklaştı. 80 farklı ülkeden öğrencilerimiz var. Balkan Üniversiteler Birliği, 81 üniversitenin üye olduğu bir birimdir. Bu birliğin kuruculuğunu ve kalıcı sekreterliğini Trakya Üniversitesidir. Tüm başkanlar değişebilir ama Trakya Üniversitesi kalıcıdır. Bu da Trakya Üniversitesi’nin Balkanlar’daki etkisini göstermektedir. Tüm coğrafyamıza kalbimiz açıktır. Birçok uluslararası öğrencimiz olduğu için bunların içerisinde başbakan olanlar, cumhurbaşkanı yardımcısı olanlar, müsteşarlar oldu. Şimdi de burada bulunan öğrenciler kendi ülkelerinde büyük insanlar olarak gidecekler ve bizi ziyarete gelerek gururlandıracaklar” açıklamasını yaptı.

“TÜRKİYE’Yİ YAŞAYIN VE SEVİN”

Öğrencileri tüm Türkiye’yi gezmeleri yönünde tavsiyede bulunan Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler; “Dünyanın en güzel coğrafyasında, bölgesinde yaşıyorsunuz. Türk kıtalarını görmüş bir insan olarak buradaki insanın kalitesi, insanın içtenliği, Türk insanının güzelliğini yaşayacaksınız. Birer kültür elçisi olacaksınız. Eğitiminiz boyunca müzikten, spordan, sanatlar faaliyetlerden yararlanın. Bizlere pozitif katkı sağlayın. Kültürlerin değişimi ve gelişimi ancak etkileşimle mümkün. Bizlerin de sizlerden alacağımız çok şeyler vardır. Yarın büyük insanlar olarak ülkelerinizde siyasete atılacaksınız iş insanı olacaksınız. Türkiye ile önemli bağlar kurmada bize yardımcı olacaksınız. Sadece Edirne’yi gezmeyin. Çanakkale’yi görün. İzmir’de bir nefes alın. Kaçkarlarda güneşin nasıl olduğunu görün. Sizler de birer Türkiyeli olun. Bizler de bu proje ile sizlerin uyum süreciyle ilgili daha neler yapabiliriz konusunda konuşacağız. Hocamız da söyledi. Biz sadece insanlara kapılarımızı açmadık. Kalplerimizi de açtık ve açmaya devam edeceğiz. Geçtiğimizden aldığımızı çocuklarımıza ileteceğiz. Çünkü Anadolu medeniyeti her zaman düşküne, yoksula, yolda kalmışa yardım eden onlarla yemeğini paylaşan bir anlayışa ve kültüre sahip. Ülkemiz gerçekten çok yoğun bir göç baskısı altında. Emperyalist güçler ne yazık ki gelirin dağıtımında gerekli zorlayıcı kararlar almadığı sürece özellikle gelişmiş bölgelere göç devam edecek. Ama sizler legal olarak ülkemizde eğitim gören insanlarsınız. Türkiye’yi yaşayın ve sevin” dedi.

Etkinlik mini Balkan Ezgileri müzik gösterisinin ardından Yabancı Uyruklu Öğrencilerin İkamet İzni İşlemleri, Türkiye’de Göç ve Uyum, Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Eğitim Hizmetlerine erişimi, Yabancı uyruklu öğrencilere yönelik hizmetler ve yükümlülükler, Uluslararası Öğrencilerin Karşılaştıkları Genel Sağlık Sorunları ve Çözüm önerileri, Ekonomide Uyum isimli video gösterimi, Yabancıların İş Piyasasına Erişimi ile ilgili genel sorunlar ve çözüm önerileriyle devam etti. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER