VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 10 Ocak 2022 18:31:38

0 Yorum

Yeni yılın yeni kadın girişimcisi

Edirne’de işçi olarak çalıştığı ambalaj dükkânını devir alan 22 yaşındaki Büşra Onatcan kadın girişimcilere örnek oluyor. Büşra’s Parti Ambalaj Home dükkânını işleten Onatcan, girişimci olmayı planlayan kadın girişimcilere hitap ederek; “İyi ki bu dükkânı devir alıp, kendi işimi kurmuşum. Kadın girişimlere de tavsiyem korkmasınlar, cesaret edip planladıkları iş fikirlerini hayata geçirsinler” dedi.

Çalıştığı ambalaj dükkânının devir edileceğini öğrenince, endişelerine yenik düşmeyerek devir işlemlerini başlattığını söyleyen 22 yaşındaki Büşra Onatcan; “Bu dükkânda 3,5 yıl boyunca satış elemanı olarak çalıştım. Daha sonra dükkânı devretmek istediler ben de bu dükkâna emek verdiğim için kıyamadım ve eşimle yaklaşık 1-2 hafta boyunca düşündük, taşındık ardından dükkânı devir almaya karar verdim. Yapar mıyım yapamaz mıyım diye düşündüm çünkü işletmeci olmak aslında büyük bir yük. Pandemi sürecindeyken devir almış oldum. Karar aşamasında tek kaygım yapıp yapamamak değil aslında tam kapanma tekrar olur mu diye de endişelendim. Dükkânı devir alalı yaklaşık 1 ay oldu” diyerek süreci anlattı.

“BU DÜKKÂNA GİREN ELİ BOŞ ÇIKMIYOR”

Müşterilerin kadın esnafa daha değer verdiklerini ifade eden Büşra; “Alışverişe gelen müşterilerime bu dükkânın el değiştirdiğini artık bir kadın olarak benim işlettiğimi söylüyorum. Açıkçası işlerim daha da düzeldi. Kadın girişimci, kadın esnaf gördüklerinde daha da önem veriyorlar. Hatta arada sırada gelen, hiç gelmeyen müşterilerimiz bile sürekli gelip alışveriş yapmaya başladılar. Endişelerim yersiz çıktı, dükkânı devir almak daha iyi oldu. Ambalaj ürünlerinde çoğunlukla esnaflar alışveriş yapıyor ama parti malzemelerine de ilgi yüksek durumda. Bir kadın geldiğinde bu dükkândan rahatça alışveriş yapabiliyor örneğin parti malzemesi seçmeye çalışırken bir kadın olduğum için benden de tavsiye istiyorlar, karar vermelerinde yardımcı oluyorum. Kadın müşterilerimiz genelde daha samimi bulduğu için kadın esnafı tercih edebiliyorlar. Bu dükkâna giren eli boş çıkmıyor, çeşit çok olduğu için de mutlaka bir şey alıyorlar” ifadelerini kullandı.

Döviz kurlarındaki hareketliliğin ambalaj sektörünü direkt etkilediğini de söyleyen Onatcan; “Ambalaj sektörü döviz bazlı olduğu için yükselişler bizim alış ve satış fiyatlarımızı da etkiliyor haliyle. Aynı ürünleri sattıktan sonra aynı fiyata yerine koyamıyoruz. Bu süreçte idare etmeye çalışıyoruz diyelim. Dükkânı devir aldığımdan beri henüz fiyatları değiştirmedim. Ama bazı ürünlerde değişiklik yaptığımda müşteriler 1 liraya bile direk tepki veriyor” açıklamasını yaptı.

“KADIN GİRİŞİMLERE TAVSİYEM; KORKMASINLAR”

Girişimci olmak isteyen kadınlara da seslenen Büşra Onatcan; “İyi ki bu dükkânı devir alıp, kendi işimi kurmuşum. Kadın girişimlere de tavsiyem korkmasınlar, cesaret edip planladıkları iş fikirlerini hayata geçirsinler” dedi.

Ayrıca yeni kadın girişimci olduğu için bağkur masrafının 1 sene boyunca devlet tarafından karşılandığını da söyleyen Onatcan; “İşçi olduğum dönemde tabii sigortalıydım ama kendi iş yerimi açınca mecburen Bağ-kurlu oldum. Devletimiz yeni kadın girişimcilerin 1 sene boyunca bağkur giderini karşılıyor. Bu da en azından 1 sene boyunca bir masraf kalemimi hafifletmiş oldu” şeklinde konuştu.

Kadın girişimci Büşra Onatcan tarafından işletilen Büşra’s Parti Ambalaj Home dükkânında peçete, kâğıt bardak, plastik tabak, çatal vs, parti malzemeleri gibi çeşitli ürünler satılıyor. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER