VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 24 Kasım 2022 17:37:25

0 Yorum

Kez Okundu.

Yeniden değerlendirme oranı açıklandı

Resmi Gazete'de 2022 yılı yeniden değerleme oranı açıklandı. Yayımlanan tebliğde 2023 yılında vergi, harç ve cezalara uygulanacak olan rakamların yanı sıra trafik cezası, vergi, harç gibi parasal limitler için uygulanacak olan yeni zam oranı da belirlendi. Yeniden değerleme oranı 2022 yılı için % 122,93 olarak tespit edildi.

24 Kasım 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği Sıra No: 542 ile beraber binlerce kişinin beklemiş olduğu 2022 yılı Yeniden Değerleme Oranı ilan edildi. Yayımlanan tebliğ kapsamında 2023 yılında trafik cezası, vergi, harç gibi parasal limitler için uygulanacak olan yeni zam oranı da belirlendi.

Yayınlanan tebliğde;  “Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 298 inci maddesinin (B) fıkrasına göre, yeniden değerleme oranı, yeniden değerleme yapılacak yılın Ekim ayında (Ekim ayı dâhil) bir önceki yılın aynı dönemine göre Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksinde meydana gelen ortalama fiyat artış oranı olup, bu oranın Hazine ve Maliye Bakanlığınca Resmî Gazete ile ilan edilmesi gerekmektedir. Bu hüküm uyarınca yeniden değerleme oranı 2022 yılı için % 122,93 (yüz yirmi iki virgül doksan üç) olarak tespit edilmiştir. Öte yandan, bu konuda daha önce yayımlanmış olan Tebliğler de yürürlükte bulunmaktadır” ifadelerine yer verildi.

YENİDEN DEĞERLEME ORANI NEDİR, NASIL HESAPLANIR?

Resmi Gazete ile yayımlanan karar kapsamında yüzde 122,93 olarak ilan edilen yeniden değerleme oranı Vergi Usul Kanununun 298'inci maddesi kapsamında hesaplanmaktadır. Yeniden değerleme yapılacak yılın Ekim ayından bir önceki yılın aynı dönemine göre Üretici Fiyatları Genel Endeksinde (ÜFE) meydana gelen ortalama fiyat artış oranı olarak ifade edilmektedir.  Söz konusu oran vergi kanunlarında yer alan istisna hadlerinin, indirimlerin, maktu cezaların, teminat sınırlarının, gelir dilimlerinde yer alan tutarların, gider kısıtlarının belirlenmesine kadar pek çok alanda zam oranı olarak kullanılmaktadır. Söz konusu rakam açıklanan enflasyon rakamları üzerinden Ekim/2022 döneminden geriye doğru 12 aylık ortalama, bir önceki yılın ortalamasına bölünmesi ile hesaplanır. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER