VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 18 Ocak 2022 10:24:56

0 Yorum

Zam, hatır keyif bırakmadı

Çay ve kahve de zamlandı

Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği yönetim kurulu toplantısında alınan kararla birlikte kıraathanelerde çay 2 liradan 3 liraya, kafelerde ise 4 liradan 6 liraya yükseldi. Türk kahvesi kıraathanelerde 6 liraya, kafelerde ise 16 liraya çıktı. Konuyla ilgili açıklama yapan Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz; “Esnafa bakarsak esnaf biraz daha zam istiyor demek ki esnaf mutlu değil. Onların istediği zamlar yüzde 70-80 bandındaydı bizde 40-50 arasında zam verdik. Hem vatandaşı hem de esnafı mağdur etmedik” diye konuştu.

Yaptıkları yönetim kurulu toplantısında zam kararı aldıklarını açıklayan Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, çay, Türk kahvesi, ciğer, köfte ve bayan kuaförleri gibi birçok kaleme zam geldiğini söyledi.  Kıraathanelerde çay fiyatlarının 2 liradan 3 liraya, Edirne’nin meşhur lezzetlerinden tava ciğerinin ve köftenin fiyatı ise 45 lira’ya yükseldi. Türk kahvesinin fiyatı ise kıraathanede 6 lira, kafelerde 16 lira olarak belirlendi. Birlik Başkanı Kemal Cingöz, odaların yüzde 70-80 bandında zam tarifesi istediğini ancak kendilerin ise yüzde 45 ile 50 arasında zam yaptığını belirterek, esnaf ve vatandaşı mağdur etmemeye çalıştıklarını ifade etti.

“ESNAF BİRAZ DAHA ZAM İSTİYOR”

Zamlarla ilgili açıklama yapan Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz; “Ciğer ve Köfte 45 lira oldu. Kıraathanelerde çay 3 TL oldu. Ürünlere yaklaşık yüzde 45 ile 50 arasında zam yapıldı. Çok zam talebi vardı ama halkı birebir ilgilendirenden biri çay. Çünkü çayı herkes içiyor. Ciğer ve köfteyi herkes yiyor. Berberlere bu toplantıda zam vermedik. Sadece bayan kuaförlerine verdik. Bu da bir daha vermeyeceğiz anlamına gelmez. Bir dahaki toplantıda onlara da veririz diye düşünüyorum. Esnafa bakarsak esnaf biraz daha zam istiyor demek ki esnaf mutlu değil. Onların istediği zamlar yüzde 70-80 bandındaydı bizde 40-50 arasında zam verdik. Hem vatandaşı hem de esnafı mağdur etmedik” dedi.

ESNAFA AZ, VATANDAŞA ÇOK

Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz’ün açıklamalarından sonra gelen zamlara yönelik gazetemize konuşma yapan vatandaşlar ise yapılan zamlardan memnun kalmadıklarını belirterek, “Çaya ve kahveye gelen zamlar tadımızı daha da kaçırdı. Artık kafelerde, parklarda çay keyfi yapamayacağız. Eşlerimiz de kıraathanelere gidip zaman geçiremeyecekler. Esnaf belki haklı olarak zamları az buluyor olabilir ama onlar da birer vatandaş bu yüzden yapılan zamlar bizlere ağır geliyor. Devlet büyüklerimiz inanıyoruz ki bir çözüm bulacaklardır. Eskiden bir kahvenin kırk yıl hatırı vardı, şimdi kırk yılda bir içilen kahvenin hatırı değerli olacak” şeklinde konuştular. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER